Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Najistotniejszą kwestią, która wpływa na wysokość podatku od spadku i darowizn jest jego wartość oraz stopień pokrewieństwa pomiędzy darczyńcą a obdarowanym. Wiele osób zastanawia się natomiast jak wygląda to w sytuacji, gdy kosztowny prezent ma formę pieniężną wręczaną w kopercie. Choć skarbówka traktuje to jako darowiznę, to w niektórych sytuacjach brak zgłoszenia może wiązać się ze wszczęciem postępowania.
Spadek lub darowizna przyjęta od najbliższej rodziny jest zwolniony z obowiązku zapłaty podatku. Jest to wąskie grono osób określane jako grupa "0", do którego zaliczamy:
Niezależnie od wartości przyjętego spadku lub darowizny, nie podlegają one w tym przypadku opodatkowaniu. Warunkiem jest zgłoszenie w ciągu 6 miesięcy tego faktu do Urzędu Skarbowego.
Osoby, które nie należą do tzw. grupy "0" mogą wręczyć darowiznę lub spadek bez konieczności ponoszenia podatku do określonej kwoty. Różni się ona w zależności od danej grupy podatkowej:
Trzeba natomiast wziąć pod uwagę, że darowizny przekazywane od tej samej osoby ulegają zsumowaniu z ostatnich 5 lat. Jeśli łączna suma przekroczy wskazany próg, obowiązkowo trzeba będzie uregulować podatek od spadków i darowizn.
Pieniądze otrzymywane w kopercie na ślubach skarbówka zalicza na poczet darowizny. Większość takich prezentów nie jest zgłaszana i szanse, że skarbówka złoży nam wizytę na sali weselnej jest raczej znikoma. Jednak w sytuacji, gdy nowożeńcy dokonają kosztownego wydatku tj. zakup mieszkania, Urząd może wystąpić z prośbą o wyjaśnienie pochodzenia funduszy na ten cel. Co więcej, Urząd Skarbowy może wszcząć postępowanie wyjaśniające, w ramach którego ma możliwość zwrócenia się do właściciela restauracji, w której organizowane było wesele, aby uzyskać informacje na temat jego kosztów oraz liczby gości i na tej podstawie obliczyć szacunkową wartość "kopert".