13 i 14 emerytura 2022: mniejsza niż w ubiegłym roku? Jedno ze świadczeń może nie dotrzeć do seniorów wcale

Dynamiczny wzrost inflacji dał się we znaki każdemu w naszym kraju. Seniorzy również odczuwają jej skutki. W ubiegłym roku pomóc w tym miały 13 i 14 emerytura. W tym roku jednak jedno ze świadczeń może być niższe, a drugiego może nie być wcale.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dzięki dodatkowym świadczeniom w 2021 roku seniorzy mogli poczuć lekką ulgę w sferze swoich finansów. Stało się to dzięki aż dwóm dodatkowym świadczeniom, czyli 13 i 14 emeryturze. Według założeń rządu pieniądze te trafiały do seniorów pobierających najniższe wypłaty. Niestety od 2022 w związku z wejściem w życie zmian związanych z Nowym Ładem niektórzy seniorzy nie zyskają tyle, co rok wcześniej.

Małgorzata KożuchowskaTa sukienka na sylwestra Małgorzaty Kożuchowskiej to hit!

Zobacz wideo Soboń: W Nowym Ładzie będą też propozycje podatkowe

Trzynastka wyniesie mniej niż rok wcześniej? Niektórym zmiany się nie opłacą

Od tego roku zwolnione z podatku PIT są kwoty do 2500 zł miesięcznie w tym emerytury. Państwo zabiera w tej sytuacji tylko 9 procent na składki zdrowotne. Jeśli jednak dodamy, do podstawowego świadczenia emerytalnego wysokości „trzynastki" kwota zwolniona z podatku dochodowego zostanie przekroczona. Od nadwyżki tej kwoty emeryci muszą oddać aż 26 procent. Wszystko wskutek z jednej strony podwyżki kwoty wolnej, ale z drugiej strony likwidacji możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku. Korzyści odczują głównie emeryci ze świadczeniami do 2500 zł brutto. Osoby przekraczające ten próg będą liczyć raczej straty, gdyż w takim przypadku trzynastka w kwocie 1300 zł brutto będzie wynosiła na rękę tylko 962 zł.

13 i 14 emerytura 2022. Czternasta emerytura była rozwiązaniem dodatkowym, jednorazowym

Niestety w tym roku świadczenie, które przysługiwało określonej grupie emerytów i rencistów, czyli 14 emerytura nie pojawi się już na kontach. O przyznaniu tego świadczenia decydował próg dochodowy, który nie mógł przekraczać 2900 zł brutto. Niestety nawet seniorzy spełniający to kryterium na ponowną wypłatę czternastek szans nie mają, co podkreśliła minister rodziny pracy i polityki społecznej Marleny Maląg:

Od samego początku mówiliśmy, że czternasta emerytura jest rozwiązaniem dodatkowym, jednorazowym

wdowa, pogrzebEmerytura po mężu. "To, co proponują to okradanie wdów"

Emerytura styczeń 2022. Już od nowego roku wyższa kwota emerytury?

Pojawia się małe światełko w tunelu. W tym roku seniorów czeka podwójny wzrost świadczeń. Od stycznia emerytury do kwoty 2500 będą zwolnione z podatku. A więc pobierane świadczenia w większości przypadków wzrosną już od 1 stycznia. W marcu tego roku dojdzie również do waloryzacji emerytur i rent, a więc już drugiej podwyżki tych świadczeń. Dokładna wysokość waloryzacji nie jest wciąż znana.

Więcej o: