Dodatkowe 500 plus dla seniora. Liczy się nie tylko wniosek. "Żeby dać, muszą zabrać"

Emeryci mają szansę na dodatkowe 500 plus dla seniora co miesiąc, ale tylko jeśli spełnią określone warunki. Jak się okazuje, świadczenie trafi do tych najbardziej potrzebujących. Konieczny jest wniosek, oraz specjalna dokumentacja która zaświadczy o stanie zdrowia najstarszych obywateli.

Emeryci liczą na podwyżkę emerytur, tymczasem otrzymują nowe świadczenia. Potwierdzono informację o ponownej wypłacie 13 emerytury w 2022 roku. W dalszym ciągu część seniorów może ubiegać się o 200 złotych. Waloryzacja emerytur również przyczyni się do wzrostu wypłacanej gotówki. Jest jeszcze jedno świadczenie, o istnieniu którego nie każdy ma pojęcie. Seniorzy mają swoje własne 500 plus, które mogą pobierać dożywotnio i co miesiąc. Wystarczy spełnić warunki, wypełnić wniosek i dostarczyć odpowiednią dokumentacje. Pieniądze trafią jedynie do najbardziej potrzebujących seniorów.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Tusk kpi z Kaczyńskiego i PiS-u, przyznaje się do błędu, a potem stwierdza: Wygrywałbym wybory przez 100 lat Wybierz serwis

Dodatkowe 500 plus dla seniora, to świadczenie tylko dla wybranych. Kto je otrzyma?

O dodatkowe 500 złotych do emerytury mogą starać się seniorzy w wyjątkowo trudnej sytuacji zdrowotnej i finansowej. Znaczenie ma bowiem nie tylko próg finansowy (tak jak w przypadku 14 emerytury), ale i odpowiednie orzeczenie o stanie zdrowia. W sumie, senior musi mieć:

  • dochód nie przekraczający 1727,08 zł brutto
  • orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji
  • ukończone 75 lat

 Dopiero wtedy może złożyć wniosek i odpowiednią dokumentację medyczną.

Anna Starmach Ania Starmach w sukience z Zara. Fani: "Ale dżaga!"

Co musi zawierać dokumentacja medyczna, aby otrzymać dodatkowe 500 plus dla seniora?

Orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji łączy się ze złym stanem zdrowia seniora. Aby ZUS miał na to dowód, konieczne są odpowiednie dokumenty medyczne. Są to:

  • dokumentacja medyczna z historią choroby
  • wszystkie inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na rozpatrzenie wniosku np. dokumentacja z lecznicy rehabilitacyjnej lub zaświadczenie o stanie zdrowia (wydane przez lekarza nie wcześniej niż miesiąc przed złożeniem wniosku).

sukienki dla 50-tek, zdjęcie ilustracyjne Sukienki dla 50tek na co dzień. Reserved, Stradivarius, Lidl

 Wielu użytkownikom Facebooka nie podoba się to, że świadczenie nie jest dla wszystkich. Na naszym profilu w mediach społecznościowych pojawiły się komentarze dotyczące 500 plus dla seniora:

Znowu propaganda sukcesu, trzeba mieć 75 lat, najniższą krajową łącznie z dodatkiem pielęgnacyjnym. Bardzo niewiele osób się zakwalifikuje
Żeby dać, najpierw muszą zabrać
Na pewno nie do tych , którzy tego naprawdę potrzebują.

Aby otrzymać 500 plus dla seniora liczy się też próg finansowy. Uległ on zmianie

W marcu 2021 roku zmienił się próg dochodowy, który stanowi kryterium do przyznania świadczenia 500 plus dla seniora. Kwota górnego progu dochodowego wzrosła z 1700 zł do 1772,08 zł brutto, zaś kwota maksymalnego dochodu wzrosła analogicznie z 1200 zł do 1272,08 zł brutto.

Dodatkowo osoba ubiegająca się o wsparcie musi: posiadać miejsce zamieszkania w Polsce, mieć polskie obywatelstwo, albo mieć prawo pobytu lub prawo stałego pobytu w Polsce, albo mieć zalegalizowany pobyt w Polsce. Wniosek można złożyć za pomocą strony internetowej zus.pl.

Więcej o: