Rekordowa waloryzacja emerytur 2022, a pieniędzy w portfelu mniej. Część emerytów już liczy straty

Choć mówi się, że waloryzacja emerytur 2022 może sięgnąć nawet 9 procent, to nie dla wszystkich seniorów stanowi to powód do radości. Rekordowa waloryzacja byłaby bowiem wynikiem dynamicznego wzrostu inflacji. Niektórzy liczą, że Polski Ład wynagrodzi im podwyżki cen, niestety szanse na to mają nieliczni.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy podwyższenie kwoty wolnej od podatku zmieni kwotę emerytury? [Q&A]

Rosnąca z miesiąca na miesiąc inflacja sprawi, że być może będziemy mieli do czynienia z rekordowym wskaźnikiem waloryzacji. Niestety powodów do radości nie dostrzegają w tym seniorzy, którzy w 2021 roku otrzymali w praktyce o jedno świadczenie mniej w porównaniu do roku 2020

Waloryzacja emerytur 2022 powinna wynieść minimum 9 procent, aby zachować siłę nabywczą świadczeń

Dokładna wysokość wskaźnika waloryzacji zostanie ogłoszona w lutym. W projekcie budżetu na rok 2022 rząd ustalił ją jednak na poziomie 4,89 proc., co w praktyce oznaczałoby przeciętny wzrost emerytury o 100 zł. Eksperci podkreślają jednak, że taki ruch rządzących był do przewidzenia, a waloryzacja wyniesie znacznie więcej. Mówi się o wzroście świadczeń od 6 do nawet 9,5 proc. Według wyliczeń Oskara Sobolewskiego z Instytutu Emerytalnego dla Radia ZET, waloryzacja powinna wynieść przynajmniej 9 proc., aby realnie wspomóc seniorów. Szczególnie że według informacji podanych przez GUS inflacja na poziomie 7,8 proc. miała miejsce już w listopadzie 2021 i stale rośnie. 

Nieznacznie podwyżki, jakie wprowadzi waloryzacja 2022 oburzają Polaków

Niestety tempo wzrostu cen stale przyspiesza i nie zapowiada się, aby w najbliższym czasie miało to ulec zmianom. Oznacza to ogromny spadek wartości pieniądza, dlatego nieznaczne podwyżki, które nastąpią w marcu oburzają wielu internautów: 

Inflacja ponad 7,5 % a waloryzacja 4,89? To czysta kradzież! Tak jest od 2016 roku, że waloryzacje są znacznie niższe niż rzeczywista inflacja!
Ceny w sklepach nie są różne dla różnych ludzi, rachunki i opłaty rosną tak samo. Podwyżki też takie same powinny być.
Emeryci sięgną po te parę złotych dopiero w marcu, a podwyżki już dziś czyszczą im portfele!

Część seniorów pokłada nadzieję w Polskim Ładzie. Emerytura bez podatku obejmie niestety wybranych 

Nowe rozwiązania podatkowe mają sprawić, że część emerytów mniej dotkliwe odczuje dynamiczne wzrosty cen, zostawiając więcej pieniędzy w domowym budżecie. Niestety szansę na to mają jedynie osoby pobierające niższe świadczenia, gdyż to właśnie one na tych zmianach najbardziej skorzystają. Emerytury do 2500 zł brutto miesięcznie będą bowiem zwolnione z podatku. Pozostali zapłacą natomiast podatek tylko od kwoty przekraczającej próg. Zmiany zajdą też w składce zdrowotnej, gdyż nie będzie można jej odliczyć. Jednak ponownie zyskają głównie emeryci pobierający świadczenie do 2500 zł.

Więcej o: