Do kiedy należy wykorzystać zaległy urlop? Datę wyznacza Kodeks Pracy. Za przekroczenie grożą kary

W momencie zakończenia 2021 roku wszyscy pracownicy zatrudnieni na umowie o prace, którzy nie wykorzystali swoich urlopów, posiadają teraz urlopy zaległe. Zastanawiasz się do kiedy trzeba wykorzystać urlop za 2021? Kodeks pracy wyznacza konkretną datę, a za jej przekroczenie grożą kary.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Każdy pracownik zatrudniony na umowie o prace zyskuje wraz z podpisaniem umowy prawo do urlopu wypoczynkowego. Jego długość zależna jest od lat pracy pracownika. Jednak prawo to jest niezbywalne i jeśli nie wykorzystaliśmy dni urlopowych w danym roku, przechodzą one na kolejny jako urlop zaległy. Trzeba jednak uważać, ponieważ trzeba go wykorzystać w określonym czasie.

Anna Starmach Ania Starmach w sukience z Zara. Fani: "Ale dżaga!"

Zobacz wideo Sposób na bezpieczne przechowywanie pieniędzy w podróży

Do kiedy trzeba wykorzystać urlop za 2021? Przeczytać o tym możemy w Kodeksie pracy

Wraz z nadejściem nowego roku kalendarzowego pracownik nabywa prawo do kolejnego pełnego wymiaru urlopu. W zależności, jaki jest jego staż pracy, będzie to 20 lub 26 dni. Trzeba je wykorzystać zawsze w tym samym roku, w którym nabyliśmy do nich prawo. Jednak w sytuacji kiedy nie uda nam ich wykorzystać, wtedy Kodeks pracy konkretnie określa, do kiedy należy skorzystać urlopu zaległego:

Urlopu niewykorzystanego w terminie ustalonym zgodnie z art. 163 należy pracownikowi udzielić najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego.

Do kiedy należy wykorzystać zaległy urlop? Całkowite roszczenia przepadają po 3 latach

Jeżeli data 30 września minęła, a ty wciąż posiadasz zaległy urlop, musisz wiedzieć, że dni te całkowicie nie przepadły. Ale wtedy, aby je odzyskać, istnieje tylko jedno wyjście. Kodeks pracy zawiera informację o tym, że roszczenia pracownicze przedawniają się dopiero po upływie 3 lat. Dotyczy to właśnie m.in. roszczeń o zaległy urlop wypoczynkowy czy ekwiwalent. Jeszcze przez ten czas możemy ubiegać się o odzyskanie swoich dni urlopowych. Jednak termin ten jest bezwzględny i nie może być skracany ani wydłużany przez strony. Po upływie 3 lat już ich nie odzyskamy.

emerytura 13 i 14 emerytura 2022. Mniejsza niż w ubiegłym roku?

Zaległy urlop: co gdy go nie wykorzystamy w określonym czasie? Grożą kary

W Kodeksie pracy nie są przewidziane żadne konsekwencje finansowe dla pracownika za niewykorzystanie zaległego urlopu w wyznaczonym terminie. Jednak sprawa ma się inaczej w sytuacji pracodawcy. Za niewykorzystanie urlopów przez swoich pracowników to jemu grożą kary. W razie kontroli Państwowej Inspekcji Pracy jest to wykroczenie, za które grozi kara grzywny od 1 tys. zł do 30 tys. zł.

Więcej o: