Kto powinien złożyć PIT-2? Nowy Ład bez tej deklaracji może obniżyć pensje nawet o 425 zł miesięcznie

Nowy rok dla wielu podatników może przynieść pensje niższe nawet o kilkaset złotych. Są to skutki wprowadzenia Polskiego Ładu, a wraz z nim nowej kwoty wolnej od podatku. Można tego jednak uniknąć, składając formularz PIT-2. Kto powinien to zrobić?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ekspertka wyjaśnia, dlaczego inflacja najbardziej dotknie najbiedniejszych

Nowy rok to Nowy Polski Ład wprowadzający prawdziwą rewolucję podatkową, w której próbuje się odnaleźć wielu Polaków. Wśród najistotniejszych dla podatników zmian znajduje się nie tylko ulga dla klasy średniej czy zmiany zakresie składki zdrowotnej, ale też podniesienie kwoty wolnej od podatku. Dla niektórych może to bowiem oznaczać miesięczną stratę do 425 zł miesięcznie. 

Kto musi złożyć PIT-2? Nowy Ład wpłynie na finanse milionów Polaków

Oświadczenie PIT-2 pracownik składa do celów obliczania comiesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, wnioskując o stosowanie kwoty wolnej od podatku w wyliczaniu miesięcznego wynagrodzenia. Do tej pory jego złożenie nie wpływało w znaczący sposób na wysokość wynagrodzenia, gdyż kwota zmniejszająca podatek wynosiła 525,12 zł rocznie, a więc niecałe 44 zł miesięcznie. Zmieniło się to natomiast od stycznia 2022 w związku z podniesieniem kwoty wolnej od podatku z 8000 zł na 30000 zł. Miesięczna kwota zmniejszająca podatek wzrosła do 425 zł miesięcznie. O tyle właśnie zmniejszy się pensja w przypadku niezłożenia druku PIT-2. Pieniądze te nie przepadną, gdyż po rozliczeniu się w 2023 roku z Urzędem Skarbowym otrzymamy je jako zwrot podatku. W przypadku wielu osób mniejsza o kilkaset złotych miesięcznie wypłata może być jednak odczuwalna. 

Druk PIT-2 wystarczy dostarczyć pracodawcy. Nowa ulga nie jest jednak dla wszystkich 

Formularz PIT-2 mogą złożyć wyłącznie osoby zatrudnione na umowie o pracę. Składając go, oświadczamy jednocześnie, że: 

  • nie pobieramy emerytury lub renty,
  • nie otrzymujemy świadczeń z Funduszu Pracy lub z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, 
  • nie osiągamy dochodów, od których jest obowiązek opłacania zaliczki na podatek, tzn. z działalności gospodarczej, najmu lub dzierżawy.

Pracując w dwóch zakładach pracy, oświadczenie składamy tylko u jednego pracodawcy. W innym razie będziemy musieli dopłacić Urzędowi Skarbowemu różnicę wynikającą z dwukrotnego poboru zaliczki. 

To nie jedyna ulga podatkowa 2022. Te wnioski również złożysz u pracodawcy

Poza PIT-2 Nowy Ład przewiduje także inne ulgi podatkowe, dzięki którym według rządowych zaliczeń ma zyskać nawet 18 mln osób. W zakładach pracy możemy złożyć m.in.: 

Więcej o: