Ile można dorobić do emerytury? Wyznaczone są konkretne kwoty. Uważaj, aby nie stracić świadczenia

Jesteś seniorem i zastanawiasz się, ile można dorobić do emerytury? W Polsce wyznaczone są konkretne limity. Jeśli je przekroczymy nasze świadczenie, może być pomniejszone a w najgorszym przypadku zabrane. Limity te zmieniają się co kilka miesięcy, dlatego warto wciąż obserwować ich zmiany.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zarówno emeryci jak i renciści mają prawo do dorobienia dodatkowych pieniędzy do swoich świadczeń. Muszą jednak bardzo uważać na kwoty, jakie zarabiają. W najgorszym przypadku przy przekroczeniu wyznaczonych limitów świadczenie może zostać zabrane. Najnowsze limity ustalono 1 grudnia.

Zobacz wideo Czy nie ma zagrożenia dla płynności wypłacania emerytur?

Ile można dorobić do emerytury? Kwoty limitów zmieniają się cyklicznie

Limity kwot tak zwanego dorobienia sobie uzależnione są od średniej płacy krajowej i zmieniają się dokładnie co trzy miesiące. Najnowsza aktualizacja miała miejsce 1 grudnia. Warto wiedzieć, że kwota wyliczana we wrześniu każdego roku jest przeważnie niższa niż ta z pierwszego kwartału. Wszystko to dlatego, że w I kwartale roku wypłacane są np.13 emerytury. Z powodu ciągłych zmian seniorzy, którzy pracują, powinni ciągle kontrolować nowo wprowadzane limity.

Ile można dorobić do emerytury? Istnieją wyjątki, które mogą zarobić dużo więcej i nie tracić świadczenia

Najważniejszą informacją dla seniorów, którzy osiągnęli już wiek emerytalny, jest to, że bez względu na to ile dorobią, świadczenie nie zostanie im zmniejszone, ani zabrane. Świadczenie nie zmniejsza się ani nie zawiesza także w razie osiągania przychodu rent inwalidy wojennego i rent rodzinnych po tym inwalidzie, a także rent inwalidy wojskowego, którego niezdolność do pracy powstała w związku ze służbą wojskową, i rent rodzinnych po tym inwalidzie. W tych przypadkach nie stosuje się limitów kwot.

Nowy próg wyznaczono 1 grudnia. Trzeba go przestrzegać w innych przypadkach niż te powyżej

Pierwszy próg, na który trzeba zwracać uwagę, wynosi 70 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Jeśli miesięcznie emeryt nie przekroczą kwoty 3960,20 zł brutto, jego świadczenie nie ulegnie zmianie. Jednak osoby pobierające rentę socjalną w sytuacji przekroczenia 70% otrzymają decyzję o zawieszeniu świadczenia. Dlatego muszą uważać bardziej.

Próg drugi to 130 procent. Jeżeli emeryt przekroczy 130 procent średniego miesięcznego wynagrodzenia ZUS, zawiesi wypłatę jego emerytury. Wynika z tego, że kwota, której nie można przekroczyć to 7354,65 zł brutto.

Od 1 grudnia sytuacji, w której emeryt, uzyskał przychody miesięczne w wysokości wyższej niż 3960,20 zł, ale nie przekroczył 7354,65 zł, musi się liczyć ze zmniejszeniem wypłacanego świadczenia o kwotę przekroczenia.

Więcej o: