Emerytura po mężu będzie jeszcze niższa? Koalicja Obywatelska proponuje zmiany w wysokości świadczenia

Emerytura po mężu, czyli tzw. renta rodzinna przysługuje wdowie, ale nie tylko. Do tej pory bliska osoba zmarłego mogła pobierać świadczenie w wysokości 85 procent. Jeśli projekt Koalicji Obywatelskiej wejdzie w życie, emerytura po mężu może być niższa nawet o 60 procent.

Śmierć w rodzinie zawsze jest tragedią. Żegnamy być może na zawsze kogoś, kto do tej pory dzielił z nami życie. W małżeństwach często owe "dzielenie życia" łączy się z dzieleniem domowego budżetu, który w chwili śmierci jednego z małżonków ulega zmianie. Jeśli emeryci razem partycypowali w kosztach utrzymania domu, to w chwili śmierci jednego z małżonków budżet zmniejsza się o połowę. Nie musi się tak dziać. Wdowa ma prawo do tzw. emerytury po mężu. Może ją pobierać dożywotnio, jednak musi spełnić określone warunki.  Koalicja Obywatelska proponuje zmiany w wysokości świadczenia.

Zobacz wideo Których polityków trzeba wysłać na emeryturę? "Ja się ze swoimi poglądami nie kryję"

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Emerytura po mężu, czyli renta rodzinna. Kto może pobierać świadczenie?

Nazwa "emerytura po mężu" jest potoczna i wynika z tego, że kobiety średnio żyją dłużej i statystycznie najczęściej wnioskują o rentę rodzinną. To świadczenie może pobierać również inna bliska osoba. Mogą być to dzieci, małżonkowie, lub rodzice. O rentę rodzinną może też wnioskować więcej niż jedna osoba, wówczas kwota świadczenia zmniejsza się.

Anna Starmach Ania Starmach w sukience z Zara. Fani: "Ale dżaga!"

Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać emeryturę po mężu?

Emerytura po mężu w przypadku jednej osoby wnioskującej wynosi 85 procent świadczenia, które przed śmiercią pobierał zmarły. Może o nią wnioskować np. kobieta, która:

  • w chwili śmierci męża nie była zdolna do pracy
  • w chwili śmierci męża miała skończone 50 lat
  • skończyła 50 lat lub stała się niezdolna do pracy w ciągu 5 lat od śmierci męża, lub do momentu zakończenia opieki nad dzieckiem uprawnionym do renty rodzinnej
  • wychowuje dziecko (poniżej 16 roku życia lub 18 roku życia, jeśli kontynuuje naukę) uprawnione do otrzymania renty rodzinnej po zmarłym
  • wychowuje uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym dziecko ze stwierdzoną trwałą niezdolnością do pracy lub samodzielnej egzystencji

Niestety, nie każdej wdowie emerytura po mężu się opłaca. Warunkiem do otrzymania świadczenia jest rezygnacja z własnej emerytury. Zgodnie z prawem, można pobierać tylko jedną emeryturę. Emerytura podwójna obowiązuje tylko w trzech przypadkach.

kalendarz Do kiedy należy wykorzystać zaległy urlop? Jest podana data

Ile wynosi emerytura po mężu? Renta rodzinna już niedługo może ulec zmianie

Na dzień dzisiejszy emerytura po mężu, czyli renta rodzinna wynosi:

  • 85% świadczenia zmarłego – jeżeli do renty rodzinnej uprawniona jest jedna osoba;
  • 90% świadczenia zmarłego – jeżeli do renty rodzinnej uprawnione są dwie osoby;
  • 95% świadczenia zmarłego – jeżeli do renty rodzinnej uprawnione są trzy osoby lub więcej.

Koalicja Obywatelska wyszła z propozycją zmiany. W odpowiedzi na głosy obywateli, którzy twierdzą, że wdowa powinna zachować swoją emeryturę i jednocześnie pobierać emeryturę zmarłego małżonka, zaproponowano "kompromis". Polega na tym, że wdowa zachowa własną emeryturę, ale świadczenie małżonka zmniejszy się aż o 60 procent. Wówczas emerytura pobierana przez wdowę wyniesie 100 procent jej świadczenia i  25 procent emerytury po mężu. Póki co nie wiadomo, czy taki projekt wejdzie w życie jeszcze w tym roku.

Więcej o: