Stawka na umowę zlecenie 2022. Będzie podwyżka? Wszystko zależy od tego ile wynosi minimalne wynagrodzenie

Już kilka dni temu weszliśmy w nowy rok a w związku z nim zaszła zmiana związana z minimalnym wynagrodzeniem pracowników. W związku z tym stawka na umowę zlecenie 2022 wzrosła względem tej z 2021 roku. Sprawdź o ile.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Umowa zlecenie w naszym kraju jest jedną z najpopularniejszych form zatrudnienia pracowników. Zastanawiasz się nad tym, jaka jest stawka godzinowa na umowę zlecenie i ile wynosi najniższa krajowa w 2022 roku? Jest to pytania, które najczęściej pojawiają się w kontekście umów cywilnoprawnych. Sprawdź, co musisz wiedzieć.

Zobacz wideo Pełne oskładkowanie umów zleceń już od stycznia 2022 roku?

Minimalna stawka godzinowa i umowa zlecenie. Mają tu miejsce regulacje prawne

Stawka godzinowa to nic innego jak minimalna wysokość wynagrodzenia, którą zleceniobiorca powinien otrzymać za każdą godzinę wykonania zlecenia lub usługi na rzecz zleceniodawcy. A więc stawka godzinowa jest najniższym wynagrodzeniem w przeliczeniu na jedną godzinę pracy, która dotyczy zarówno zleceniobiorców jak i osób samozatrudnionych. Pierwsza stawka godzinowa została ustalona od 1 stycznia 2017 r. i co roku rośnie wraz ze zmianą minimalnego wynagrodzenia.

Stawka na umowę zlecenie 2022 będzie wyższa niż ta z 2021 roku

Minimalna stawka godzinowa, jaką możemy otrzymać za naszą pracę i jej wysokość jest ściśle związana z wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę. W związku z tym wraz z jej wzrostem zwiększy się również nasza stawka. W 2021 roku ustalona była na poziomie 18,30 zł/godz. W 2022 roku wynosi natomiast 19,70 zł. To wzrost o 1,40 zł za godzinę pracy.

Najniższe wynagrodzenie 2022 brutto na umowie zlecenie. Od 1 stycznia jest wyższe

Tegoroczne podwyższenie minimalnego wynagrodzenia za pracę w Polsce oznacza wzrost o 210 zł w stosunku do najniższej płacy, która obowiązuje w roku 2021. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dn. 14.09.2021 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2022 r. wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wyniesie 3010,00 zł brutto. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, minimalna stawka godzinowa w 2022 r. wyniesie 19,70 zł brutto.

Więcej o: