Wciąż napływają wnioski o dodatkowe 1000 zł co miesiąc. Kiedy będzie wypłacone nowe świadczenie?

Od 1 stycznia można składać wniosek o nowe świadczenie określane jako Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Według informacji podanych przez minister rodziny i polityki społecznej na taki krok zdecydowało się już ponad 264 tysięcy rodzin. Kiedy dodatkowe 1000 zł co miesiąc trafi na konta rodzin?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo 500 plus a dzietność. Czy program spełnia swoje zadanie?

W celu wsparcia rodzin i udzieleniu im pomocy w godzeniu życia rodzinnego z zawodowym, od 1 stycznia 2022 roku rząd ruszył z nowym programem określany jako tzw. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Trafi on jedynie do rodzin spełniających określone kryteria, stąd też nie zastąpi on programów tj. 500 plus czy Dobry Start. 

Anna Starmach Ania Starmach w sukience z Zara. Fani: "Ale dżaga!"

Nowe świadczenie od 1 stycznia nie przysługuje wszystkim. Kto może ubiegać się o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy?

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy będzie przysługiwał rodzinom na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Comiesięczne świadczenie może trafiać do rodzin przez okres dwóch lat w wysokości 500 zł lub przez rok w kwocie 1000 zł — wybór zależy od rodziców. Dodatkowe środki zostaną przyznane także w ramach dofinansowania do funkcjonowania miejsc opieki dla dzieci. Może ono jednak wynosić maksymalnie do 400 zł miesięcznie i co istotne, pieniądze będą bezpośrednio przekazywane instytucji.

Większość wnioskuje o dodatkowe 1000 zł. Na 500 plus co miesiąc zdecydowało się dotychczas jedynie 20 procent rodzin

Pierwsze wnioski o wypłatę nowego świadczenia zaczęły napływać już 1 stycznia kilka minut po północy. Według informacji podanych przez minister rodziny i polityki społecznej Marlenę Maląg w dniu 6 stycznia do godziny 14, wniosków napłynęło ponad 264 tys., a będzie ich jeszcze więcej: 

Do dziś, do godziny 14, wpłynęło ponad 264 tys. wniosków. W całym 2022 r. spodziewamy się 615 tys. wniosków, a więc już ponad 40 proc. wniosków zostało złożonych

Minister dodała, że obecnie ponad 80 proc. wnioskujących ubiega się o wypłatę Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego w wysokości 1000 zł miesięcznie przez rok. 

Ulga rehabilitacyjna 2022 rozszerzona, ale nie dla każdego Ulga rehabilitacyjna 2022 rozszerzona, ale nie dla każdego

Jak wypełnić wniosek o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy? Można to zrobić wyłącznie online

Wnioski o wypłatę świadczenia można składać wyłącznie online za pomocą portalu Emp@tia, PUE ZUS lub bankowości elektronicznej. Obsługą przyjmowania wniosków, przyznawania i wypłaty świadczeń zajmuje się ZUS. Rodziny mogą złożyć wniosek na trzy miesiące przed ukończeniem przez dziecko 12. miesiąca życia oraz na miesiąc po ukończeniu 12. miesiąca życia. Natomiast jeśli zostanie on złożony po upływie tego okresu, to środki będą przysługiwały od miesiąca złożenia wniosku. Warto dodać, że rozpatrzenie wniosku może potrwać nawet do dwóch miesięcy od momentu złożenia go wraz z dokumentami. Wypłata następuje zaś nie wcześniej niż za miesiąc, od którego przysługuje prawo do kapitału.

Więcej o: