13 emerytura 2022 to nie wszystko. Nowe korzyści podatkowe dla seniorów zwiastują zastrzyk gotówki

Podatkowy Nowy Ład dotyczy wszystkich seniorów. Bez względu na wysokość pobieranych świadczeń, w 2022 roku potwierdzona została 13 emerytura. Rząd wprowadził też emerytury bez podatku i mniejszy PIT. Tabela emerytur bez podatku 2022 pokazuje, którzy emeryci zyskają najwięcej. Od kiedy emerytura bez podatku wchodzi w życie i jakie zmiany czekają emerytów i rencistów w tym roku?

Ustawa o emeryturach bez podatku weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Oprócz niej, Nowy Ład przygotował też inne zmiany dla emerytów i rencistów. Są one w większości korzystne przede wszystkim dla tych najbiedniejszych obywateli. Zyskają zerowy PIT, a w 2022 roku ponownie zostanie wypłacona trzynasta emerytura. Co z emerytami, których dochód przekracza 2500 złotych? Również mają szansę się wzbogacić, jednak w niewielkim stopniu. Tabela emerytur bez podatku pokazuje, kto zyska najwięcej.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Gawkowski: PiS szuka trików i sztuczek finansowych, które mają sprowadzić pieniądze do budżetu

Od kiedy emerytura bez podatku? Tabela emerytur bez podatku 20200 pokazuje, kto zyska

Emerytura bez podatku obowiązuje już teraz. Zgodnie z rozporządzeniem z 1 stycznia 2022 roku, seniorzy których dochód nie przekracza 2500 złotych mogą zyskać nawet 2244 złotych miesięcznie. Seniorzy mają możliwość sprawdzenia, ile zyskają na zmianach wprowadzonych przez Nowy Ład. Pokazują to dane zamieszczone w tabeli emerytur bez podatku, którą znajdziecie w naszej internetowej galerii powyżej.

 Tabela emerytur bez podatku 2022 to nie wszystko. Seniorzy zyskają także zerowy PIT

Osoby emerytowane, które w miejsce pobierania świadczenia emerytalnego zdecydują się dalej pozostać aktywnymi zawodowo, mają prawo korzystać ze zwolnienia z podatku od uzyskiwanych przychodów. To oznacza, że będą mogły one zarobić więcej nie rezygnując ze statusu emeryta. Pozostaną one zobowiązane jedynie do odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.Ta ustawa również obowiązuje od początku roku i można już teraz śmiało korzystać z jej plusów.

Emerytura bez podatku powyżej 2500 złotych. Co z bogatszymi emerytami?

Kwota wolna od podatku zmieniła się dla seniorów z najmniejszym dochodem. Co zaś z seniorami, którzy otrzymują więcej niż 2500 złotych? Również zyskają na reformie podatkowej, ale w mniejszym stopniu. Te osoby zapłacą 17 procent PIT (z uwzględnieniem kwoty wolnej 2 500 zł miesięcznie) oraz 9 proc. składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dotyczy to osób, które otrzymują mniej niż 10 000 złotych brutto emerytury. Do 2021 roku podatek od emerytury, która wynosi 7 127,42 zł był warty aż 32 procent.

Emeryci mogą wzbogacić się również na waloryzacji emerytur. Prognozowany wskaźnik waloryzacji rent i emerytur na 2022 rok wyniesie 4,89 procent.

Więcej o: