Dodatek do emerytury po urodzeniu dzieci tylko dla zasłużonych matek. Nie każda otrzyma świadczenie

Niektóre mamy mogą liczyć na specjalny dodatek do emerytury po urodzeniu dzieci. Program mama 4+ nie dotyczy jednak wszystkich rodzicielek. Jedynie te, które zdaniem rządu najbardziej zasłużyły na dodatkowe świadczenie mogą otrzymać zastrzyk gotówki w wieku emerytalnym.

Dodatek do emerytury dla mam nie jest nowością. Świadczenie istnieje bowiem już od 2019 roku i przyznawane jest nikomu innemu, jak mamom "na pełen etat". Tym mianem często są określane te matki, które wychowują więcej niż jedno dziecko i ta sytuacja wymaga od nich rezygnacji z planów zawodowych. Kobiety, które pozostały w domu, aby dbać o domowe ognisko mogą liczyć na specjalny zastrzyk gotówki w wieku emerytalnym. Świadczenie mama 4+ ma być rekompensatą za niską emeryturę, lub jej brak.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Czym różni się matczyna emerytura, od zwykłej emerytury za pracę?

Jeśli osiągniemy wiek emerytalny, który wynosi 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn, a w przeszłości wykonywaliśmy zarejestrowaną pracę i odprowadzaliśmy składki, naturalną koleją rzeczy jest uzyskanie emerytury. To świadczenie jest wypłacane co miesiąc i wyliczane na podstawie dotychczasowych zarobków. W Polsce wiele mam decyduje się na tzw. prowadzenie domu i nie podejmuje pracy. Uzyskiwane świadczenia, a często również zarobki drugiego rodzica pozwalają na dostatnie życie, bez konieczności podejmowania pracy. Co zatem z emeryturą? Okazuje się, że istnieje specjalny dodatek do emerytury, nazwany programem "mama 4+". Jest to osobna "emerytura" dla mam, które zostały w domu.

Mama 4+ ma zastąpić normalną emeryturę? Jej kwota może rozczarować

Jeśli jeden z rodziców zrezygnował z pracy na rzecz zajmowania się domem, to jak wycenić jego poświęcenie przez lata? Rząd zdecydował. Matczyna emerytura jest równa najniższej emeryturze krajowej i wynosi 1250,88 zł brutto, czyli 1066,24 zł netto. Rząd twierdzi, że to kwota pozwalająca na życie na przeciętnym poziomie. Takie świadczenie otrzyma osoba, która spełni odpowiednie warunki.

Jakie warunki należy spełnić, aby dostać dodatek do emerytury po urodzeniu dzieci?

Wiek emerytalny i rezygnacja z pracy to nie wszystko. Warunki, które musi spełnić rodzic to przede wszystkim posiadanie więcej niż 4 dzieci, program jest skierowany bowiem do rodzin wielodzietnych. Nie dyskryminuje on ojców, jednak dla nich kryteria są trochę inne. Otrzymają je wtedy gdy są ojcem i ukończyli 65 lat oraz wychowali co najmniej 4 dzieci, ponieważ matka dzieci zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała. Niezbędne jest, aby posiadać obywatelstwo polskie.

Więcej o: