Dodatek osłonowy: dostać można nawet 1437 zł. Nie wszyscy jednak będą zadowoleni

Wszechobecne podwyżki cen odczuwają niemal wszyscy. Sposobem rządu na galopującą inflację ma być tarcza antyinflacyjna. Jednym z jej elementów jest dodatek osłonowy, który ma zniwelować rosnące ceny energii, gazu i żywności. Kto może z niego skorzystać?

Więcej o świadczeniach przeczytasz na Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy pensje dogonią inflację?

Rozwiązania antyinflacyjne, które chcą wprowadzić rządzący to nie tylko obniżenie akcyzy oraz podatków VAT na prąd elektryczny, paliwa czy gaz ziemny, lecz także dodatek osłonowy, który ma pomóc gospodarstwom domowym w związku ze wzrostem m.in. cen żywności i energii elektrycznej.

Dodatek osłonowy dla kogo? Nie wszyscy dostaną dodatkowe pieniądze

Dodatek osłonowy stanowi kluczowy element rządowej tarczy antyinflacyjnej, który ma zniwelować rosnące ceny energii, gazu i żywności. Zgodnie z zaproponowanymi przepisami będzie on przysługiwał gospodarstwu domowemu, którego przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym albo 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym

- czytamy na stronie gov.pl.

Do 2025 roku zabraknie 300-400 mld złotych na wypłatę emerytur. Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury na nowych zasadach

Dodatek osłonowy. Ile wyniesie wsparcie antyinflacyjne?

  • Jednoosobowe gospodarstwo domowe otrzyma 400/500 zł* przy założeniu że jej dochód nie przekroczy 2100 złotych,
  • Gospodarstwo 2-3 osobowe otrzyma 600/750 zł* przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę,
  • Gospodarstwo 4-5 osobowe otrzyma 850 zł/1062,50 zł* przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę,
  • Gospodarstwo 6 i więcej osobowe otrzyma 1150 zł/ 1437,50 zł* przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę.

*Kwota dofinansowania uzależniona od źródła ogrzewania

Dodatek osłonowy dla kogo? Zasada złotówka za złotówkę

- W przypadku dodatku osłonowego obowiązywać będzie tzw. zasada złotówka za złotówkę. Oznacza to, że dodatek ten będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota dodatku będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia. Minimalna kwota wypłacanych dodatków osłonowych będzie wynosić 20 zł - czytamy na stronie gov.pl.

Dodatek osłonowy. Do kiedy trzeba złożyć wniosek?

Aby otrzymać dodatek osłonowy, wniosek należy złożyć do 31 stycznia lub do 31 października 2022 roku. Wypłata dodatków zostanie realizowana w 2022 r. w dwóch równych ratach (do 31 marca i do 2 grudnia). Osoby, które nie złożą wniosku w do końca stycznia, muszą złożyć wniosek do 31 października 2022 r. Wówczas wypłata całego dodatku zostanie zrealizowana do 2 grudnia 2022 r.

'Ceny w sklepach to szaleństwo. Młodych ludzi coraz częściej nie stać na kino, a nawet lekarza' (zdjęcie ilustracyjne) Drogo, coraz drożej. "Młodych ludzi coraz częściej nie stać nawet na kino"

Dodatek osłonowy. Czy takie wsparcie rzeczywiście pomoże ludziom?

Według wyników sondażu przeprowadzonego przez United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM 43,4 proc. ankietowanych uważa, że rządowa propozycja nie rozwiąże problemu rosnących rachunków. 27,1 proc. wybrało odpowiedź: "raczej nie". Z kolei 14,4 proc. Polaków jest zdania, że pakiet antyinflacyjny "raczej pomoże" na wzrost cen i rachunków, a "zdecydowanie tak" odpowiedziało jedynie 6,1 proc. badanych. 9 proc. ankietowanych nie ma natomiast zdania.

Więcej o: