Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury 2022 zostanie odrzucony. Zmieniły się przepisy dla seniorów

Seniorzy do tej pory mogli składać wniosek o ponowne przeliczenie emerytury 2022. Niestety, od 1 stycznia zmieniły się zasady. Część wniosków zostanie odrzuconych od razu. Emeryci nie złożą już podania ponownie w grudniu 2022 roku. Wiele osób może na tym stracić.

Jeszcze w roku 2021 seniorzy mogli wnioskować o ponowne przeliczenie emerytury raz na kwartał. Wniosek mógł skutkować podwyższeniem kwoty świadczenia, w związku ze zmianami w tablicach prowadzonych przez GUS. Obowiązywały warunki, które nie pozwalały części seniorów na złożenie wniosku, znaczenie miał m.in rok urodzenia. Od stycznia 2022 seniorzy złożą wniosek na dotychczasowych zasadach, ale tylko raz w roku. Kiedy im się to najbardziej opłaca?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czarnek reaguje na krytyczne wnioski opocycji. "Sejm to nie miejsce na pajacowanie"

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury 2022 zostanie odrzucony, jeśli nie spełnisz warunków

Warunki przy przeliczeniu emerytury ponownie są stałe i obowiązują wszystkich seniorów. Niektórym po prostu składanie wniosków się nie opłaca, bo zostaną one odrzucone już "na starcie". W związku ze zmianami w tablicach średniego dalszego trwania życia prowadzonymi przez GUS, na ponowne przeliczenie emerytury, a tym samym zysk mają szansę osoby, które:

  • już osiągnęły lub osiągną wiek emerytalny do 31 marca 2022 roku,
  • osiągnęły wiek emerytalny wcześniej, jednak nadal pracowały, a zatem ich składki były regularnie ściągane, stale powiększając kwotę na koncie ubezpieczonego,
  • urodziły się po 31 grudnia 1948 roku, czyli ich emerytury będą wyliczane według nowych zasad.

Ten wniosek o ponowne przeliczenie emerytury 2022 nie ma sensu. Jesteś w tej grupie osób?

Wnioski o ponowne przeliczenie emerytury składają seniorzy, którzy liczą na podwyższenie świadczenia. Nie ma jednak sensu, aby wniosek składała osoba, która należy do:

  • niepracujących emerytów z tzw. starego systemu (urodzonych przed 1 stycznia 1949 r.),
  • niepracujących osób, które mają nową emeryturę (urodzonych po 31 grudnia 1948 r.).

 Te wnioski po prostu nie zostaną przyjęte.

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury 2022 na nowych zasadach od 1 stycznia 2022

W związku ze zmianami w prawie, rząd zadecydował że od 1 stycznia 2022 roku ZUS przeliczy emeryturę pracującemu świadczeniobiorcy tylko raz na rok, a nie co kwartał, jak było do niedawna. Pieniądze mogą stracić te osoby, których świadczenie naliczano według zarobków i stażu, ponieważ nie będą mogli już podwyższyć go poprzez przeliczenie podstawy jego wymiaru. Jeśli emeryt złożył wniosek już w styczniu 2022 roku, nie będzie mógł jak dotychczas ponownie złożyć go w grudniu, ponieważ dokona tego już dwa razy do roku. Korzystne jest zatem złożenie wniosku na początku roku, aby już od tego momentu była naliczana ewentualna podwyżka. Wniosek dostępny jest na stronie internetowej ZUS.

Więcej o: