Ulga dla klasy średniej: rozliczanie z małżonkiem. Kto może skorzystać? Okazuje się, że nie każdy

Od nowego roku w naszym kraju zaczęło obowiązywać wiele zmian podatkowych. Wszystko za sprawą wprowadzenia tak zwanego Polskiego Ładu. Jedną z rzeczy, nad którymi głowi się wiele osób to ulga dla klasy średniej, rozliczanie z małżonkiem czy wysokość przychodów, jakie trzeba osiągnąć. Z nowych rozwiązań jednak nie mogą skorzystać wszyscy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ulga dla klasy średniej polega na odliczeniu od dochodu kwoty, która jest ustalana indywidualnie na podstawie wysokość uzyskanych przychodów. Wiele osób zastanawia się nad tym czy dana ulga ich obowiązuje i co w sytuacji chęci rozliczania się z małżonkiem? Wyjaśniamy.

Zobacz wideo Szereg obietnic w Polskim Ładzie PiS-u. Kto za nie zapłaci?

Ulga dla klasy średniej: rozliczanie z małżonkiem. Polski Ład wprowadzi nowe przepisy

Nowym przepisy, które weszły w życie 1 stycznia w związku z Nowym Ładem, dają możliwość wspólnego rozliczenia się małżonków już za rok, w którym zostało małżeństwo zawarte. Do tej pory prawo dawało taką możliwość jedynie parom pozostającym w związku małżeńskim przez pełny rok. W związku z tym w przypadku śmierci małżonka również istnieje opcja wspólnego rozliczenia się za ten rok.

Nowy Ład: ulga dla klasy średniej. Kiedy małżeństwa mogą rozliczać się wspólnie?

Nie we wszystkich przypadkach będzie możliwość wspólnego rozliczenia się z małżonkiem przy zastosowaniu ulgi dla klasy średniej. O wszystkim decyduje metoda opodatkowania pracy małżonków. W trzech sytuacjach uniemożliwia ona wspólne rozliczenie się. Są to sytuacje w których:

  1. małżonkowie mają rozdzielność majątkową
  2. jeden z małżonków jest opodatkowany podatkiem liniowym (19%), niezależnie od tego, czy prowadzi działalność gospodarczą, czy jest ona zawieszona
  3. jeden z małżonków wybrał opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, z wyjątkiem najmu prywatnego

Ulga dla klasy średniej: przykład gdy rozliczamy się z małżonkiem

Wspólne rozliczenie małżonków nie wyklucza możliwości stosowania ulgi dla klasy średniej. Jednak we wspólnym rozliczeniu z małżonkiem z ulgi tej może skorzystać każdy małżonek, jeżeli indywidualnie spełnia warunki wymagane do jej zastosowania. Jeżeli ich nie spełnia, to z ulgi skorzystają obydwoje małżonkowie pod warunkiem, że połowa rocznych, łącznych ich przychodów uprawniających do skorzystania z ulgi mieści się w przedziale od 68 412 zł do 133 692 zł.

Przykład:

Małżeństwo uzyskuje przychód z pracy, jeden z małżonków w kwocie 90 000 zł, drugi w kwocie 50 000 zł. We wspólnym rozliczeniu będą mogli oni skorzystać z ulgi dla klasy średniej. Dlaczego? Ponieważ połowa ich łącznych przychodów z umowy o pracę mieści się w przedziale przychodów od 68 412 zł do 133 692 zł. Z ulgi może też samodzielnie skorzystać ten małżonek, którego przychody w kwocie 90 000 zł mieszczą się w przedziale.

Więcej o: