Kiedy składać wnioski o 500 plus 2022? Warunki oraz nowe zasady otrzymania świadczenia wychowawczego

Nowy rok przyniesie zmiany w świadczeniu 500 plus? Świadczeniobiorcy powinni zapoznać się jakich zmian możemy się spodziewać. Wnioski będą kierowane teraz do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), wyłącznie w formie elektronicznej. Kto i kiedy może składać wnioski o 500 plus?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jaka zmiana czeka nas w sposobie składania wniosków 500 plus? 

Wnioski o świadczenie wychowawcze możesz złożyć wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, w poprzednim roku program 500 plus obsługiwany był przez samorządy. Ponadto jeśli jesteś rodzicem i posiadasz numer PESEL możesz złożyć wniosek poprzez portal Empatia lub swój bank. Warto o tym pamiętać, gdyż świadczenie nie jest wypłacane automatycznie.

Zobacz wideo 500 plus a dzietność. Czy program spełnia swoje zadanie?

Kiedy złożyć wnioski 500 plus?

Bez wniosku nie ma dodatku, więc warto pamiętać o terminach ich składania i poprawnym wypełnianiu, co usprawni proces wypłaty. Po 1 stycznia 2022 roku wniosek o świadczenie wychowawcze mogą ubiegać się rodzice nowonarodzonych dzieci, którzy wcześniej nie byli świadczeniobiorcami. Po 1 lutym 2022 wnioski o 500 plus mogą składać pozostali rodzice. Świadczenie jest przyznawane na roczny okres rozliczeniowy, więc wniosek o świadczenie należy składać rokrocznie. Termin składania wniosków na kolejny okres świadczeniowy, który zaczyna się 1 czerwca 2022 roku i trwa do 31 maja 2023 roku, rozpoczyna się 1 lutego 2022 roku.

Oprócz wniosków, które będą teraz wyłącznie w formie internetowej również wypłaty świadczenia oraz korespondencja będą odbywały się w formie elektronicznej. Beneficjent otrzyma świadczenie 500 plus w formie bezgotówkowej, na podany wcześniej rachunek bankowy.

Warunki otrzymania świadczenia i kiedy możemy spodziewać się wypłaty 500 plus w 2022 roku?

Jeśli jesteś matką lub ojcem, bądź opiekunem prawnym dziecka do 18 roku życia, które z tobą mieszka oraz jest na twoim utrzymaniu, masz prawo o ubieganie się o świadczenie wychowawcze 500 plus.

Niestety nie wszyscy rodzice i nie każde dziecko otrzyma wsparcie ze strony państwa. W czterech ustalonych przypadkach świadczenie nie przysługuje, więc warto je znać. Jeśli dziecko pozostaje w związku małżeńskim, przebywa w placówce wychowawczej, w której pobyt jest nieodpłatny. Ponadto jeśli za granicą pobierane jest świadczenie o podobnym charakterze lub dziecko jest pełnoletnie.

Wypłata świadczenia uzależniona jest od daty złożenia kompletnych dokumentów oraz ustalenia prawa do jego uzyskania. Jeśli do 30 kwietnia 2022 roku zawnioskujesz o świadczenie 500 plus, a weryfikacja przez ZUS przejdzie pomyślnie, wypłaty możesz spodziewać się do 30 czerwca 2022 r.,

Więcej o: