Niższa trzynasta emerytura 2022? Nie tylko kwota się zmieni. Pieniądze trafią na konta z opóźnieniem

To już pewne, że trzynasta emerytura 2022 zostanie wypłacona. Niestety, emeryci niepokoją się o termin wypłacanych pieniędzy. 13 emerytura 2022 netto kiedy wypłata? Później niż w ubiegłym roku. Kwota również ulegnie zmianie. Niektórzy dostaną mniejszy zastrzyk gotówki niż rok temu.

Seniorzy w 2021 roku mogli skorzystać z możliwości otrzymania trzynastej i czternastej emerytury. O ile trzynastka nie wymagała szczególnych warunków, tak czternasta emerytura budziła kontrowersje z powodu m.in progu dochodowego. W 2022 roku seniorzy dostaną tylko trzynastą emeryturę, a niektórzy nawet mniejszą niż dotychczas. W ubiegłym roku była równa najniższej emeryturze w kraju i wynosiła 1250,88 zł (brutto). W 2022 będzie niższa, ale również zostanie wypłacona później. Kiedy trafi na konta seniorów?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Schreiber o 13. emeryturze: Gdybyśmy obiecywali coś na grudzień, to byłaby tylko obietnica wyborcza Wybierz serwis

Trzynasta emerytura 2022 potwierdzona. Kto otrzyma świadczenie?

Aby otrzymać 13 emeryturę, seniorzy muszą mieć status emeryta, czyli osiągnąć wiek emerytalny, który w przypadku kobiet wynosi 60, a w przypadku mężczyzn 65 lat. Dodatkowo pieniądze zostaną wypłacone tym osobom, które są uprawnione do:

  • renty z tytułu niezdolności do pracy – w tym renty dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz rent wypadkowych,
  • renty szkoleniowej,
  • renty socjalnej,
  • renty rodzinnej,
  • rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego,
  • świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych,
  • nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
  • świadczenia i zasiłku przedemerytalnego.

Wniosek o 13 emeryturę nie jest konieczny, a pieniądze będą wypłacane "z urzędu".

13 emerytura 2022 netto kiedy wypłata? Później niż w 2021 roku

Wypłata trzynastych emerytur w 2022 roku może się różnić od tych z 2021. W przypadku świadczeń i zasiłków przedemerytalnych trzynasta emerytura zostanie wypłacona w maju wraz z tymi świadczeniami. W przypadku pozostałych seniorów - termin nie ulegnie zmianie, a pieniądze trafią do nich w kwietniu.

Trzynasta emerytura 2022 niższa mimo waloryzacji. Stracą na tym najbogatsi seniorzy

Trzynasta emerytura w 2022 roku może wynosić mniej niż w roku ubiegłym. W 2021 roku wynosiła 1250,88 zł brutto, czyli 1066,24 zł netto. Niestety zmiany podatkowe w 2022 roku mogą wpłynąć na wysokość świadczenia. Korzyści odczują głównie najbiedniejsi seniorzy z emeryturami do 2500 zł brutto. Te osoby mogą zyskać nawet kilkaset złotych. Osoby przekraczające ten próg będą liczyć straty, bo w takim przypadku trzynastka w kwocie 1300 zł brutto będzie wynosiła na rękę tylko 962 zł.

Więcej o: