Emerytury stażowe: od kiedy wejdą w życie nowe przepisy? Do Sejmu trafiły dwa projekty

Wiele osób ma nadzieję, że już wkrótce emerytura stażowa 2022 stanie się rzeczywistością. Do Sejmu trafił bowiem nie tylko projekt obywatelski "Solidarności", ale też propozycja złożona przez prezydenta Andrzeja Dudę. Oba projekty przewidują prawo do wcześniejszej emerytury, jednak na nieco innych zasadach. Od kiedy miałyby wejść w życie nowe rozwiązania?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Obecnie o przejście na wcześniejszą emeryturę mogą ubiegać się osoby urodzone w latach 1949-1968, które pracowały w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Zgodnie z projektem, który pod koniec ubiegłego roku trafił do Sejmu, prawo to miałoby zostać rozszerzone. Muszą być spełnione jednak określone warunki. 

Anna StarmachAnia Starmach w sukience z Zara. Fani: "Ale dżaga!"

Wiele osób czeka na emerytury stażowe 2022. Prace nad projektem "Solidarności" trwają

Zgodnie z założeniami projektu obywatelskiego prawo do emerytury stażowej przysługiwałoby osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r. Dodatkowo okres składkowy i nieskładowy musiałby wynosić 35 lat w przypadku kobiet oraz 40 lat dla mężczyzn. Wysokość świadczenia miałaby być ustalona przy zastosowaniu tzw. formuły zdefiniowanej składki, ale nie mogłaby być ona niższa od minimalnej emerytury. W celu zwiększenia wysokości świadczenia istniałaby możliwość kontynuowania pracy zarobkowej po osiągnięciu wymaganego stażu ubezpieczeniowego. Za pracami nad projektem opowiedziały się wszystkie kluby parlamentarne z wyjątkiem Konfederacji. Lewica zapowiedziała zaś złożenie poprawek. 

Emerytury stażowe — najnowsze informacje: Andrzej Duda proponuje wcześniejszą emeryturę na nieco innych warunkach

W trochę innym brzmieniu projekt złożył także prezydent Andrzej Duda. Zakłada on, że emerytura stażowa byłaby możliwa po 39 latach pracy w przypadku kobiet i 44 latach w przypadku mężczyzn. Obligatoryjnym warunkiem do przejścia na wcześniejszą emeryturę byłoby także osiągnięcie odpowiednio wysokiego kapitału tzn. wystarczającego na wypłatę w wysokości co najmniej najniższej emerytury.

Macierzyństwo to kopniaki prosto w twarzDodatek do emerytury po urodzeniu dzieci. Obowiązują warunki

Emerytury stażowe: od kiedy wejdą w życie nowe przepisy? 

Pierwsze czytanie projektu "Solidarności" odbyło się 15 grudnia 2021 roku. Zadecydowano o skierowaniu go do dalszych prac w sejmowych komisjach. Od kiedy miałyby obowiązywać przepisy i czy w ogóle wejdą one w życie jeszcze nie wiadomo. Po przegłosowaniu projektu przez Sejm, musiałby on trafić następnie do Senatu, a później ponownie do Sejmu lub prezydenta. Natomiast według projektu złożonego przez Andrzeja Dudę, emerytury stażowe miałby wejść od początku 2023 roku

Więcej o: