Waloryzacja emerytur 2022 - tabela netto. Kwoty mogą nie być tak wysokie jak sądzono

Waloryzacja emerytur 2022 tabela netto: kiedy nastąpi podwyżka świadczeń? Wielu seniorów zadając to pytanie, zastanawia się, ile procent dokładnie wyniesie tegoroczna waloryzacja i ile z tego zostanie w ich kieszeniach. Najnowsze prognozy nie są tak optymistyczne jak wcześniejsze.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

To, co dotychczas seniorzy mogli usłyszeć w radiu czy telewizji na temat waloryzacji, budziło w nich nadzieje, że może być ona nie tylko wysoka, ale również rekordowa. Wciąż rosnący wskaźnik inflacji i przewidywania ekspertów dawały chyba im jednak złudną nadzieję. Wszystko to za sprawą przyjętego przez Sejm projektu budżetu na przyszły rok.

Zobacz wideo Czy waloryzacja 500 plus jest możliwa?

Waloryzacja emerytur 2022: sejm przyjął nowy budżet. Nie mamy dobrych wiadomości dla seniorów

17 grudnia Sejm przyjął nowy projekt budżetu na rok 2022. Prognozowany w jego treści wskaźnik przyszłorocznej waloryzacji rent i emerytur ma wynieść jedynie 4,89 proc. Oznacza to, że przyjęto dokładnie taki wskaźnik, jaki na początku zakładał rząd. Nie są to dobre wiadomości dla seniorów. Co oznaczałoby w praktyce zastosowanie takiego wzrostu? Świadczenia powiększyłyby się przeciętnie o 100 zł, co przy szalejącej w naszym kraju inflacji nie wspomoże seniorów.

Waloryzacja emerytur 2022 tabela netto: kiedy nastąpi? Data się nie zmienia

Dokładnie 1 marca planowana jest waloryzacja emerytur w Polsce, która w 2022 r., ze względu na rosnącą inflację, miała osiągnąć rekordowy poziom. Wypłaty dla emerytów mają być wyższe o 5%, niektórzy analitycy mówią nawet o 7%. Dokładna wysokość waloryzacji nie jest jeszcze znana jednak to, co ogłosił rząd w nowym projekcie budżetu, jest o prawie połowę mniejsze niż przewidywania niektórych ekspertów. Ostateczny wskaźnik zostanie ogłoszony dopiero po opublikowaniu przez GUS danych dotyczących przeciętnego wzrostu wynagrodzenia.

Nowe emerytury: tabela. Ile mogą wynieść?

Najniższa emerytura w ubiegłym już roku wynosi 1250,88 zł brutto, czyli 1066,24 zł netto "na rękę". Na razie nie wiadomo, jak wysoka będzie tegoroczna waloryzacja rent i emerytur. Wpływ na nią będzie mieć także styczniowa inflacja. Specjaliści jednak już teraz przedstawiają wstępne wyliczenia emerytur w 2022 roku. Z obliczeń ekonomistów udostępnionych przez dziennik "Fakt" wynika, że przy wskaźniku waloryzacji na poziomie 6,15 proc., wysokość minimalnego świadczenia wzrosłaby do 1327,81 zł brutto. Osoby otrzymujące najniższe świadczenie zyskają na waloryzacji 72,07 zł "na rękę" miesięcznie. A jak to wygląda w pozostałych przypadkach? Dokładną tabelę zamieściliśmy w galerii na górze artykułu.

Więcej o: