Tarcza antyinflacyjna 2.0: będą kolejne obniżki podatków. Jak wpłyną one na domowy budżet?

Ogłoszona przez Premiera Mateusza Morawieckiego nowa tarcza 2.0 2022 zakładka obniżkę kolejnych podatków przez pół roku. Ma to na celu przeciwdziałać nieustającym podwyżkom, które odczuwa wielu Polaków. Co nowe rozwiązania oznaczają dla naszych portfeli?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Andrzej Duda nawiązał do inflacji: Ja też płacę rachunki. Ja też robię zakupy

Tarcza antyinflacyjna to odpowiedź rządu na stale rosnącą inflację, a tym samym podwyżki cen. Łączny koszt pierwszej tarczy pochłonął z budżetu państwa około 10 mld zł. Nowe rozwiązania planowane w drugiej odsłonie tarczy antyinflacyjnej mają zaś wynieść około 15 mld złotych. Premier Mateusz Morawiecki przedstawił 11 stycznia zmiany, które zaczną obowiązywać już od 1 lutego przez kolejnych sześć miesięcy. 

Tarcza inflacyjna 2022: za paliwo zapłacimy mniej. Będzie to efekt obniżki VAT

Na stacjach benzynowych już za kilka tygodni możemy spodziewać się spadków cen nawet o 60 groszy na litrze. Wszystko za sprawą zapowiedzianej obniżki VAT na paliwo z obecnych 23 proc. do 8 proc. Premier zapowiedział, że planowane jest także całkowite zwolnienie gazu z podatku VAT. Podwyżki gazu wpłynęły bowiem nie tylko na rachunki gospodarstw domowych, ale także wzrost cen nawozu. Stąd też rząd zapowiedział jednocześnie, że w związku z tym VAT na nawozy zostanie obniżony do zera. 

Tarcza 2.0 2022 wpłynie też na ceny żywności. Premier wystosował apel

Kolejnym rozwiązaniem w ramach nowej tarczy będzie zerowy VAT na żywność. Obecnie jest on na poziomie 5 proc. Premier zaapelował do przedsiębiorstw handlujących produktami żywnościowymi o ich obniżkę o 5 zł. Takie rozwiązanie według przekazanych przez Mateusza Morawieckiego informacji, pozwoliłoby zaoszczędzić przeciętnej rodzinie około 45 zł miesięcznie. 

Przez cztery miesiące tarcza antyinflacyjna 2022 zmniejszy VAT także na energię elektryczną 

Premier podczas konferencji podkreślał, że za 85 proc. inflacji odpowiadają ceny surowców energetycznych i energii. Stąd też niższy, bo 5 proc. VAT ma zostać wprowadzony na energię elektryczną i ciepło systemowe przez kolejne 4 miesiące. Ważną zmianą jest fakt, że w nowej tarczy uwzględnione zostały mieszkania skupione we wspólnotach i spółdzielniach. Oni także będą mieli możliwość korzystania z gazu po cenach dla gospodarstw domowych.

Więcej o: