Gdzie złożyć wniosek o dodatek osłonowy? To sposób na rosnącą inflację. Nie każdy dostanie tyle samo

Galopująca inflacja dotknęła nie tylko cen produktów. Rosnące ceny energii i gazu to problem, który rzutuje na budżet wielu gospodarstw domowych. Rodziny mogą starać się o pomoc finansową - dodatek osłonowy. Gdzie złożyć wniosek o dodatek osłonowy? To świadczenie może pomóc zaoszczędzić pieniądze. Nie każdy otrzyma tyle samo.

Podwyżki cen zauważa niemal każdy. Zmieniły się nie tylko cyfry na etykietach produktów na półkach, ale również ceny dań w restauracjach, bilety wstępu na wydarzenia rozrywkowe, a niektóre placówki takie jak żłobki, czy przedszkola podniosły czesne, ze względu na wzrost opłat za energię i gaz. Rosnące ceny paliw doczekały się licznych anegdot i memów. Czy jest sposób, aby nie odczuć aż tak galopującej inflacji? Okazuje się, że niektóre osoby mogą ubiegać się o tzw. dodatek osłonowy. Kto go otrzyma?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Gawkowski o Polskim Ładzie: To nie jest Polski Ład, tylko Polski Nieład Wybierz serwis

Tak zwane osłonowe jest możliwe, ale nie dla wszystkich. Na czym polega świadczenie?

Osłonowe, to potoczna nazwa na dodatek osłonowy który przysługuje osobom, które spełniają określone warunki. To forma pomocy finansowej, która częściowo rekompensuje wzrost opłat za media, takie jak prąd, czy gaz. Rząd zamierza wprowadzić tzw. tarczę antyinflacyjną, której jednym z filarów będzie właśnie dodatek osłonowy. Będzie on przysługiwał gospodarstwu domowemu, którego przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym albo 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym, jak podaje gov.pl.

Dodatek osłonowy. Gdzie złożyć wniosek? Świadczenie nie przysługuje każdemu

Rząd zapowiedział, że aby otrzymać formę pomocy finansowej, jaką jest dodatek osłonowy należy złożyć wniosek. Niestety, nie każdy może liczyć na zastrzyk gotówki. Oprócz progu dochodowego, o którym wspominamy powyżej, będzie obowiązywała także zasada "złotówka za złotówkę" dobrze znana z warunków wypłacania czternastej emerytury. Dodatek będzie więc przyznawany także po przekroczeniu kryterium dochodowego, ale kwota dodatku będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia. Minimalna kwota wypłacanych dodatków osłonowych będzie wynosić 20 zł, co może rozczarować obywateli.

Ile wynosi dodatek osłonowy i gdzie złożyć wniosek o dodatek osłonowy?

Kwota dodatku osłonowego będzie uzależniona od danego gospodarstwa.

  • Jednoosobowe gospodarstwo domowe otrzyma 400/500 zł* przy założeniu że jej dochód nie przekroczy 2100 złotych,
  • Gospodarstwo 2-3 osobowe otrzyma 600/750 zł* przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę,
  • Gospodarstwo 4-5 osobowe otrzyma 850 zł/1062,50 zł* przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę,
  • Gospodarstwo 6 i więcej osobowe otrzyma 1150 zł/ 1437,50 zł* przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę.

 Wnioski zaś należy złożyć do 31 stycznia lub do 31 października 2022 roku. Wypłata dodatków zostanie zrealizowana w 2022 r. w dwóch równych ratach (do 31 marca i do 2 grudnia). Na stronie gov.pl znajduje się wzór wniosku, oraz szczegółowe wskazówki jak wypełnić wniosek o tą formę pomocy finansowej.

Więcej o: