500 plus dla seniora trafi na konta już w 2022 roku. Niestety, zastrzyk gotówki nie jest dla każdego

500 plus dla seniora, to kolejna forma pomocy finansowej dla najstarszych obywateli. 500 złotych do emerytury jest wypłacane przez ZUS, a żeby je otrzymać konieczny jest wniosek. W przeciwieństwie do 13 emerytury 2022, należy spełnić warunki i dostarczyć dokumenty.

Seniorzy mogą liczyć na podwyżkę emerytur, w związku z waloryzacją świadczeń. Niektórzy z nich mogą też pobierać podwójną emeryturę, albo dostawać 200 złotych, którego nie wypłaci ZUS. Najbardziej potrzebujący mogą otrzymywać 500 plus dla seniora, które jest wypłacane co miesiąc. To świadczenie jest wypłacane na nieco innych zasadach niż 500 plus dla rodzin z dziećmi. Obejmuje osoby w trudnej sytuacji finansowej i zdrowotnej. Kto może pobierać świadczenie? Wypłata w 2022 roku jest możliwa.

Interesujesz się modą? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo 500 plus a dzietność. Czy program spełnia swoje zadanie?

500 plus dla seniora, który spełni określone warunki. Kto może otrzymać świadczenie?

500 plus, czyli inaczej świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielniej egzystencji. Przyznawane jest tym seniorom, których stan zdrowotny i sytuacja finansowa wymaga szczególnej pomocy. Aby otrzymać świadczenie i pobierać je co miesiąc wraz z emeryturą, należy być osobą, która:

  • Nie jest zdolna do samodzielnej egzystencji lub pobiera zasiłek pielęgnacyjny
  • Ukończyła 75 lat
  • Posiada odpowiednią dokumentację medyczną potwierdzającą stan zdrowia
  • ma dochód nie przekraczający kwoty 1727,08 zł brutto

Czy w przypadku 500 plus dla seniora obowiązuje próg dochodowy? Są warunki

500 plus dla seniora jest przyznawane nie tylko osobom, których próg dochodowy nie przekracza 1727,08 zł brutto. W przypadku pozostałych seniorów obowiązuje zasada "złotówka za złotówkę" dobrze znana na przykładzie przyznawania 14 emerytury. W skrócie - o ile senior przekroczy, tyle zostanie mu odebrane.

Jak złożyć wniosek o 500 plus dla seniora? Potrzebne również inne dokumenty

Aby pobierać 500 plus dla seniora, konieczne jest złożenie wniosku. Emeryci nie muszą składać go osobiście. W ich imieniu może złożyć go zaufana, bliska osoba drogą elektroniczną, lub osobiście w najbliższym urzędzie ZUS. Wniosek nie wystarczy jednak do przyznania świadczenia. Konieczny jest plik dokumentów, potwierdzających chorobę seniora. Zaliczamy do nich:

  • dokumentację medyczną
  • wszystkie inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na rozpatrzenie wniosku np. dokumentacja z lecznicy rehabilitacyjnej lub zaświadczenie o stanie zdrowia (wydane przez lekarza nie wcześniej niż miesiąc przed złożeniem wniosku).

Formularz, który trzeba uzupełnić dostępny jest na oficjalnej stronie zus.pl. Pieniądze zostaną wypłacone wraz z najbliższą emeryturą, od razu po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku.

Więcej o: