Ta grupa seniorów ma szansę na 200 złotych do emerytury, ale nie z ZUS. "Im się akurat należy"

13 emerytura 2022 zostanie wypłacona z ZUS, podobnie jak 500 plus dla seniora. Jest jednak świadczenie, którego nie wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Mowa o 200 złotych do emerytury co miesiąc. Wybrana grupa emerytów otrzyma ten zastrzyk gotówki.

Emeryci niepokoją się o swoje świadczenia. Inflacja poszła w górę, a ich emerytury w większości wcale nie będą wyższe. Pomimo waloryzacji, trzynastej emerytury, czy 500 plus dla seniora, dla najstarszych obywateli najbliższe lata mogą okazać się trudne pod względem finansowym. Najniższa emerytura od 1 marca 2021 roku wynosi 1250,88 zł brutto, czyli 1066,24 zł netto (na rękę). W przypadku seniorów, którzy muszą regularnie nabywać leki, albo mają stałe zobowiązania finansowe, taka suma pieniędzy jest niewystarczająca. Część z nich może otrzymywać dodatkowe 200 złotych co miesiąc. To niewielka suma, ale jak to mówią - "zawsze coś". Tego świadczenia nie wypłaca ZUS. Jak je zyskać?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

200 złotych do emerytury co miesiąc, ale tylko dla wybranych. Kto otrzyma świadczenie?

W przypadku dodatku 200 złotych do emerytury, znaczenie ma nie próg finansowy, czy sytuacja zdrowotna, ale zawód wykonywany w przeszłości. Pieniądze należą się byłym strażakom i strażaczkom z Ochotniczej Straży Pożarnej. Ich szczególne poświęcenie zostało docenione, a także uhonorowane symbolicznym dodatkiem do świadczenia emerytalnego co miesiąc. Nie wypłaci go jednak ZUS.

Tą inicjatywę docenili również internauci. Na naszym profilu w mediach społecznościowych pojawiły się następujące wpisy:

Im się akurat należy
Dla strażaków ok.
I niech dostają

200 złotych do emerytury dla strażaków OSP. Skoro nie ZUS, to kto wypłaci świadczenia?

Pieniądze dla seniorów w kwocie 200 złotych co miesiąc, będą wypłacane przez MSWiA. Wnioski będą rozpatrywane indywidualnie, ale złożone mogą być tylko przez powiatowego lub miejskiego komendanta straży pożarnej. To właśnie do niego należy wystosować odpowiedni wniosek.

Czy wystarczy wniosek o 200 złotych dla seniora co miesiąc? To niejedyny warunek

Oprócz odpowiedniego wniosku, który musi złożyć były strażak lub strażaczka obowiązują także inne warunki. Liczy się m.in wiek. Senior musi ukończyć wiek emerytalny 65 lat (mężczyźni) i 60 lat (kobiety). Znaczenie ma także służba w OSP. Pieniądze przysługują emerytom, którzy poświęcili na służbę w Ochotniczej Straży Pożarnej odpowiednio: 20 lat (kobiety), 25 lat (mężczyźni), a także wykazywali się czynnym udziałem w akcjach ratunkowych przynajmniej raz do roku.

Więcej o: