Wspólne rozliczanie małżonków 2022. Z tych rozwiązań Polskiego Ładu można skorzystać już teraz

Na złożenie rocznego zeznania PIT za 2021 rok podatnicy mają czas do końca kwietnia. Wiele osób zastanawia się nad tym, jak wygląda wspólne rozliczanie małżonków 2022. Czy z rozwiązań wprowadzonych przez Polski Ład będzie można skorzystać już teraz? Podpowiadamy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Szereg obietnic w Polskim Ładzie PiS-u. Kto za nie zapłaci?

Rewolucje podatkowe, które wprowadził Polski Ład wciąż budzą wśród społeczeństwa wiele pytań i wątpliwości. Część osób zastanawia się, chociażby nad tym, czy nowe przepisy wpłyną na sposób tegorocznego zeznania PIT. Rozwiewamy wątpliwości, jak wygląda sytuacja w przypadku wspólnego rozliczania się z małżonkiem. 

Wspólne rozliczenie małżonków 2022 obejmie większą grupę podatników

Jedną ze zmian wprowadzonych przez Polski Ład, z której będzie można skorzystać już podczas rozliczenia w 2022 roku, jest rozszerzenie kręgu osób uprawnionych do złożenia wspólnej deklaracji podatkowej. Dotychczas było to możliwe wyłącznie w przypadku pozostawania w związku małżeńskim przez cały rok. Od 1 stycznia wspólny PIT mogą złożyć także małżeństwa zawarte w trakcie trwania 2021, jednak pod warunkiem, że małżeństwo oraz wspólność majątkowa trwała do ostatniego dnia roku podatkowego. 

Możliwe jest wspólne rozliczenie małżeństw 2022 na ryczałcie i podatku liniowym. Jest jednak jeden warunek 

Kolejna rewolucja nastąpiła w możliwości wspólnego rozliczenia się dla małżeństw prowadzących działalność gospodarczą na podstawie podatku liniowego bądź ryczałtu. Do tej pory było to niemożliwe. Nowe przepisy przewidują taką opcję, natomiast warunkiem jest brak osiągnięcia przychodów z tych form działalności przez cały rok podatkowy oraz złożenie PIT-36L lub PIT-28.

Nie z każdej zmiany wprowadzonej przez Polski Ład będzie można skorzystać w tegorocznym zeznaniu

Nowy Polski Ład przewiduje jeszcze inne rozwiązania dla wspólnie rozliczających się małżeństw, jednak rozliczyć je będzie można dopiero w 2023 roku. Pierwszym z nich jest tzw. ulga 4+, czyli zwolnienie przychodów z podatku dla rodzin wychowujących co najmniej czworo dzieci do wysokości: 

  • 85 528 zł – dla każdego rodzica na podatku liniowym i ryczałcie,
  • 115 528 zł – dla każdego rodzica na zasadach ogólnych,
  • 231 056 zł – dla małżonków na zasadach ogólnych w przypadku wspólnego rozliczania.

Dodatkowo w zeznaniu rocznym za 2022 rok małżeństwa będą mogły skorzystać z ulgi dla klasy średniej. Bez zmian zostanie podstawa opodatkowania, czyli połowa sumy dochodów małżonków po odliczeniu kwot zmniejszających podatek, a także podatek określany w podwójnej wysokości. Natomiast ulga będzie naliczana dla każdego z małżonków oddzielnie.

Więcej o: