Ile może dorobić emeryt w 2022 roku? Znamy kwoty. Nieprzestrzegający ich senior może stracić świadczenie

Wielu seniorów wraz z nastaniem nowego roku zastanawia się, ile może dorobić emeryt w 2022 roku. Limity ustalane są co kwartał i każdy pracujący emeryt powinien się z nimi zapoznać, aby nie stracić swojego świadczenia. Nie każdy jednak musi bać się utarty świadczenia. Istnieją sytuacje, w których nie trzeba przestrzegać limitów.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wielu seniorów pomimo pobierania emerytury decyduje się na podjęcie pracy zarobkowej. Nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę, jak drastycznie podnoszą się ceny w naszym kraju, z powodu szalejącej inflacji. Niektórzy z nich muszą jednak szczególnie uważać, aby nie stracić swojego świadczenia poprzez przekroczenie wyznaczonych limitów.

Zobacz wideo Ile tak naprawdę kosztowałyby emerytury bez podatku?

Dorota Gardias Buty zimowe Doroty Gardias to hit! Podobne w CCC i Deichmann

Pracujący emeryt. Kto musi przestrzegać wyznaczonych limitów? 

W grudniu 2021 roku ogłoszone zostały nowe limity dorabiania dla emerytów i rencistów. Dokładnie 19 listopada zeszłego roku pojawiły się komunikaty Prezesa ZUS ustalające kwoty, do których emeryci i renciści mogą dorabiać sobie bez żadnych konsekwencji. Ważne jest, że dotyczą one tylko wcześniejszych emerytów. Wszyscy ci, którzy osiągnęli już powszechny wiek emerytalny, nie muszą zwracać uwagi na żadne progi i kwoty.

Ile może dorobić emeryt w 2022 roku? Wyznaczone są konkretne kwoty

Jak już wspomnieliśmy, nowe limity ogłaszane są co trzy miesiące. Te, których powinno się przestrzegać, aktualnie obowiązują od 1 grudnia do 28 lutego i wyglądają następująco:

  • 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za III kwartał 2021 r. wynosi 3960,20 zł
  • 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za III kwartał 2021 r. wynosi 7354,50 zł

Zmiany w emeryturach ZUS: waloryzacja emerytur 2022. Mamy najnowsze informacje

Ile może dorobić emeryt w 2022 roku? W niektórych sytuacjach świadczenie może zostać wstrzymane

Jeżeli senior podczas dorabiania sobie do wcześniejszej emerytury czy renty przekroczy limity, w pierwszej kolejności kwota świadczenia zostanie odpowiednio pomniejszona. ZUS musi przy tym pilnować tzw. kwoty maksymalnego zmniejszenia. Czyli najwyższej dopuszczalnej kwota, o jaką można pomniejszyć wcześniejszą emeryturę. Ustala się ją raz w roku z dniem 1 marca. Od 1 marca 2021 r. do 28 lutego 2022 r. kwoty te wynoszą odpowiednio:

  • dla emerytury i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy - 646,67 zł
  • dla renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy - 485,04 zł
  • dla renty rodzinnej przysługującej jednej osobie - 549,71 zł

Przykładowo przekroczenie limitu 3960,20 zł w przypadku wcześniejszej emerytury o kwotę 700,00 zł spowoduje obniżenie świadczenia przez ZUS o równo 646,67 zł.

Drugi limit, czyli 130% wiąże się z ewentualnym zawieszeniem świadczenia. Przekroczenie wskazanej kwoty od 1 grudnia 2021 r. do 28 lutego 2022 r. oznacza zawieszenie wypłacania renty lub wcześniejszej emerytury przez ZUS.

Więcej o: