Ile może dorobić emeryt w 2022 roku? Znamy kwoty. Nieprzestrzegający ich senior może stracić świadczenie

Wielu seniorów wraz z nastaniem nowego roku zastanawia się, ile może dorobić emeryt w 2022 roku. Limity ustalane są co kwartał i każdy pracujący emeryt powinien się z nimi zapoznać, aby nie stracić swojego świadczenia. Nie każdy jednak musi bać się utarty świadczenia. Istnieją sytuacje, w których nie trzeba przestrzegać limitów.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wielu seniorów pomimo pobierania emerytury decyduje się na podjęcie pracy zarobkowej. Nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę, jak drastycznie podnoszą się ceny w naszym kraju, z powodu szalejącej inflacji. Niektórzy z nich muszą jednak szczególnie uważać, aby nie stracić swojego świadczenia poprzez przekroczenie wyznaczonych limitów.

Zobacz wideo Ile tak naprawdę kosztowałyby emerytury bez podatku?

Pracujący emeryt. Kto musi przestrzegać wyznaczonych limitów? 

W grudniu 2021 roku ogłoszone zostały nowe limity dorabiania dla emerytów i rencistów. Dokładnie 19 listopada zeszłego roku pojawiły się komunikaty Prezesa ZUS ustalające kwoty, do których emeryci i renciści mogą dorabiać sobie bez żadnych konsekwencji. Ważne jest, że dotyczą one tylko wcześniejszych emerytów. Wszyscy ci, którzy osiągnęli już powszechny wiek emerytalny, nie muszą zwracać uwagi na żadne progi i kwoty.

Ile może dorobić emeryt w 2022 roku? Wyznaczone są konkretne kwoty

Jak już wspomnieliśmy, nowe limity ogłaszane są co trzy miesiące. Te, których powinno się przestrzegać, aktualnie obowiązują od 1 grudnia do 28 lutego i wyglądają następująco:

  • 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za III kwartał 2021 r. wynosi 3960,20 zł
  • 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za III kwartał 2021 r. wynosi 7354,50 zł

Ile może dorobić emeryt w 2022 roku? W niektórych sytuacjach świadczenie może zostać wstrzymane

Jeżeli senior podczas dorabiania sobie do wcześniejszej emerytury czy renty przekroczy limity, w pierwszej kolejności kwota świadczenia zostanie odpowiednio pomniejszona. ZUS musi przy tym pilnować tzw. kwoty maksymalnego zmniejszenia. Czyli najwyższej dopuszczalnej kwota, o jaką można pomniejszyć wcześniejszą emeryturę. Ustala się ją raz w roku z dniem 1 marca. Od 1 marca 2021 r. do 28 lutego 2022 r. kwoty te wynoszą odpowiednio:

  • dla emerytury i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy - 646,67 zł
  • dla renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy - 485,04 zł
  • dla renty rodzinnej przysługującej jednej osobie - 549,71 zł

Przykładowo przekroczenie limitu 3960,20 zł w przypadku wcześniejszej emerytury o kwotę 700,00 zł spowoduje obniżenie świadczenia przez ZUS o równo 646,67 zł.

Drugi limit, czyli 130% wiąże się z ewentualnym zawieszeniem świadczenia. Przekroczenie wskazanej kwoty od 1 grudnia 2021 r. do 28 lutego 2022 r. oznacza zawieszenie wypłacania renty lub wcześniejszej emerytury przez ZUS.

Więcej o: