Nieopłacony podatek od spadków i darowizn? Skarbówka może nałożyć wysoką karę finansową

W przypadku otrzymania kosztownego spadku lub prezentu, warto pamiętać, aby odprowadzić od niego podatek od spadku i darowizn. Spóźnienie się ze złożeniem deklaracji nawet o jeden dzień lub niezgłoszenie tego faktu, może wiązać się z otrzymaniem kary finansowej od Urzędu Skarbowego.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Gawkowski: PiS szuka trików i sztuczek finansowych, które mają sprowadzić pieniądze do budżetu

Wysokość podatku, który należy uiścić za spadek lub darowiznę jest uzależniony w dużej mierze od wartości przyjmowanego prezentu, ale także stopniem pokrewieństwa z darczyńcą. Zgodnie z przepisami część osób jest zwolniona z konieczności ponoszenia dodatkowych opłat z tego tytułu, pomimo to złożenie oświadczenia do Urzędu Skarbowego jest obligatoryjne. Brak deklaracji może skutkować nałożeniem kary finansowej. 

Dorota Gardias Buty zimowe Doroty Gardias to hit! Podobne w CCC i Deichmann

Czas na złożenie oświadczenia za podatek od spadków i darowizn jest ograniczony

Otrzymanie kosztownego prezentu lub niespodziewanego spadku, dzięki któremu możemy liczyć na dodatkowy zastrzyk gotówki, to zdecydowanie miła wiadomość. Nie należy jednak zapominać o nieco mniej przyjemnym obowiązku, czyli zapłaceniu podatku. Ustawodawca daje nam na zgłoszenie tego faktu 6 miesięcy od:

  • dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku,
  • zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia przez notariusza,
  • wydania europejskiego poświadczenia spadkowego lub daty dokonania darowizny.

Podatek od darowizn i spadków możesz rozliczyć również online

Deklarację o otrzymaniu spadku lub darowizny możemy zgłosić do Skarbówki na trzy sposoby: osobiście, listownie lub online. W celu zgłoszenia nabycia rzeczy wystarczy wypełnić jedynie deklarację SD-Z2. Co istotne, jeśli otrzymujemy więcej niż dwie rzeczy, konieczne jest złożenie osobnych formularzy. Po ich weryfikacji urząd może poprosić dodatkowo o:

  • potwierdzenie przelewu lub przekazu pocztowego,
  • dokumenty potwierdzające, co dostajesz i w jaki sposób,
  • od kogo lub po kim dostajesz majątek,
  • stopień pokrewieństwa lub powinowactwa z osobą, od której dostajesz majątek.

Jak wygląda wspólne rozliczanie małżonków 2022? Podpowiadamy Jak wygląda wspólne rozliczanie małżonków 2022? Podpowiadamy

Niezapłacony podatek od spadków i darowizn może wiązać się z karą finansową

Brak zgłoszenia otrzymania darowizny lub spadku bądź spóźnienie się ze złożeniem deklaracji, nie uchroni nas przed zapłaceniem podatku. Jeśli fakt ten zostanie ujawniony podczas kontroli urzędu celno-skarbowego, to nałożony zostanie podatek w wysokości aż 20 proc. wartości majątku. Od tej sytuacji jest pewien wyjątek. Mianowicie, jeśli otrzymaliśmy spadek i złożyliśmy formularz terminowo, jednak po upływie 6 miesięcy okazuje się, że wartość spadku jest większa niż było to przekazane początkowo np. otrzymujemy list z banku, że zmarły członek rodziny posiadał jeszcze jedno konto w banku, które nie zostało wymienione w zaświadczeniu, to możemy złożyć w ciągu kolejnych 6 miesięcy dodatkowy formularz do skarbówki.

Więcej o: