Ulga dla klasy średniej nie wszystkim się opłaca? Kogo dotyczy i kiedy złożyć wniosek o niestosowanie ulgi

Polski Ład ma znaczący wpływ na obszar podatków oraz kwestię ich naliczania. Obaszar budzącący sporo pytań oraz wątpliwości to ulga dla klasy średniej. Wyjaśnimy komu przysługuje oraz czy opłaca się składać wniosek o jej niestosowanie.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Polski Ład wprowadził wiele zmian i nowych rozwiązań, jedną z nich jest ulga dla klasy średniej, służąca ochronie tej klasy przed konsekwencjami zaistniałych zmian. Ulga to kwota odliczona od dochodu, uzależniona od wysokości uzyskanych przychodów w danym roku. Przy corocznym rozliczeniu podatku płatnik będzie mógł skorzystać z niej, gdy przekroczy przychód z tytułu umowy o pracę.

Kogo dotyczy a kogo ominie ulga dla klasy średniej? Stawka ma znaczenie

Nowe zasady zaczęły obowiązywać od stycznia 2022 roku i dotyczą wszystkich, którzy uzyskali przychody z pracy na etacie lub z działalności gospodarczej w określonych warunkach. Skorzystać z ulgi dla klasy średniej mogą płatnicy, których dochody mieszczą się w ściśle podanych ramach, odstępstwo od wytycznych w postaci nawet symbolicznej złotówki pozbawiają prawa do zastosowania jej w rozliczeniu podatkowym. W skali rocznej przedział dochodów brutto wynosi pomiędzy 68 412 zł do 133 692 zł, zaś miesięcznej od 5 701 zł do 11 141 zł. Do osób, które mogą skorzystać z ulgi zaliczają się również osoby pracujące za granicą na etacie, które zobligowane są do samodzielnego obliczenia i wpłacenia zaliczki na podatek.

Ulga dla klasy średniej ominie osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych (czyli umowie zleceniu i o dzieło), rozliczające się kartą podatkową, rozliczające się ryczałtem, podatnicy płacący PIT według stawki liniowej oraz emeryci. 

Zobacz wideo Polski Ład zmieni system podatkowy. Kto powinien płacić więcej?

Wniosek o nienaliczanie ulgi dla klasy średniej. Kiedy warto go złożyć?

Automatyczne naliczanie ulgi nie zawsze będzie pozytywne w skutkach, więc wniosek o niestosowanie ulgi dla klasy średniej może być dobrym rozwiązaniem. Jeśli roczne przychody pracownika przekroczą ustalone w Polskim Ładzie progi , a miesięcznie ulga przysługiwała to po rozliczeniu może dojść do sytuacji, w której nastąpi niedopłata podatku, wiążąca się z koniecznością zwrotu sporej kwoty. Kolejną sytuacją jest zmiana rodzaju zatrudnienia pracownika w trakcie roku i obniżką jego dochodów, co również będzie wiązało się z obowiązkiem zwrotu podatku do urzędu. Trzecia opcja jest nie do przewidzenia, gdyż wiąże się z założeniem przez osobę skali swoich rocznych dochodów mieszczących się w kwocie uprawniającej do ulgi dla klasy średniej, a dodatkowymi wpływami na konto. W konsekwencji również będzie się to wiązało z koniecznością zwrotu.

Do kiedy wniosek o niestosowanie ulgi dla klasy średniej? Ważne terminy

Jeśli stosowanie ulgi dla klasy średniej nie będzie korzystne warto pamiętać o terminach związanych z przedłożeniem wniosku. Każdego roku podatkowego powinniśmy składać wniosek o niestosowanie ulgi dla klasy średniej, gdyż nie ma automatycznego przechodzenia na następny rok rozliczeniowy. Pracownik powinien pamiętać o terminie złożenia go, czyli przed wypłatą pierwszego wynagrodzenia w danym roku. Przykładowo, jeśli wynagrodzenie zgodnie z umową wypłacane jest do 20 dnia każdego miesiąca, w takim przypadku wniosek powinno się złożyć dzień wcześniej. 

1. Wniosek o niestosowanie ulgi dla klasy średniej: kogo dotyczy, terminy. Sprawdź czy warto go składać.

2. Ulga dla klasy średniej w Polskim Ładzie. Czy warto złożyć wniosek o niestosowanie ulgi? 

3. Czy wniosek o niestosowanie ulgi dla klasy średniej się opłaca? Kogo dotyczy i kiedy złożyć wniosek.

4. Polski Ład: ulga dla klasy średniej nie wszystkim się opłaca? Sprawdź kogo dotyczy i kiedy złożyć wniosek o niestosowanie ulgi?

Więcej o: