Dodatek do emerytury za urodzenie dzieci nie tylko dla mam. Sprawdź jak otrzymać pieniądze za wychowanie dzieci

Program Mama 4+ czyli potocznie nazywany dodatek do emerytury za urodzenie dzieci należy się nie za samo urodzenie, ale za wychowanie minimum 4 dzieci. W związku z tym pieniądze z programu nie należą się tylko mamom. Wiemy, kto może ubiegać się o dodatek i ile wynosi.

Więcej artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jeśli jesteś osobą starszą, która urodziła i wychowała lub tylko wychowała 4 dzieci i nie masz środków na utrzymanie siebie, staraj się o pieniądze z programu Mama 4+. Przysługuje on nie tylko mamom, ale także tatom, którzy podjęli się tego ciężkiego zadania.

Zobacz wideo Mama Ginekolog nie zdała egzaminu na specjalizację

Dorota GardiasButy zimowe Doroty Gardias to hit! Podobne w CCC i Deichmann

Program Mama 4+ czyli dodatek do emerytury za urodzenie dzieci. Kto może go otrzymać?

O dodatek z programu może starać się kobieta, która nie ma emerytury w wysokości, która pozwalałaby na utrzymanie się lub nie ma jej wcale. Dodatkowo jest mamą, która ukończyła 60 lat oraz urodziła i wychowała lub tylko wychowała co najmniej 4 dzieci.

Ojcowie również mogą ubiegać się o to świadczenie. W tym przypadku kryteria są jednak trochę inne. Tata otrzyma świadczenie tylko wtedy gdy, osiągnął wiek emerytalny i wychował co najmniej 4 dzieci, ponieważ matka dzieci zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała.

Ile wynosi dodatek do emerytury za urodzenie dzieci? Znamy wysokość świadczenia

Osoba starająca się o dodatek z tytułu programu Mama 4+ może otrzymać kwotę w maksymalnej wysokości wynoszącej tyle, co najniższa emerytura. Dzieje się tak jednak tylko wtedy gdy rodzic, który wychował minimum czworo dzieci, nie posiada prawa do żadnego świadczenia. W 2021 roku emerytura minimalna wynosi 1250,88 zł brutto, a więc jest to maksymalna wysokość dodatku, jaką można otrzymać.

W sytuacji gdy rodzic stara się o ten dodatek i posiada już jakąś emeryturę lub rentę, ale jest ona niższa niż minimalna emerytura, to w tej sytuacji rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie dopełnieniem do kwoty najniższej emerytury. Co ważne suma tego świadczenia i emerytury albo renty, którą pobiera rodzic, nie może być wyższa niż kwota najniższej emerytury.

ZUS, pieniądzeIle może dorobić emeryt w 2022 roku? Znamy konkretne kwoty

Program Mama 4+: wymagane dokumenty

Aby uzyskać pieniądze z programu, w pierwszej kolejności trzeba złożyć o nie wniosek w placówce ZUS. Wymagany druk można znaleźć w ich oddziałach oraz na stronie www.zus.pl. Do wniosku dołączamy takie dokumenty jak:

  1. akty urodzenia dzieci
  2. informacje o numerach pesel twoich dzieci
  3. informacje o twojej sytuacji osobistej lub materialnej
  4. inne dokumenty mogące mieć wpływ na decyzje w sprawie

Jeśli jesteś ojcem i ubiegasz się o rodzicielskie świadczenie uzupełniające, w oświadczeniu wskaż datę zgonu matki dzieci lub datę porzucenia przez nią dzieci albo zaprzestania ich wychowywania przez długi okres i potwierdź to dokumentami.

Więcej o: