Dodatkowa emerytura w 2022 roku. Wyjaśniamy, kto ma szansę na dodatkowy comiesięczny zastrzyk gotówki

Podwójna emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie jest możliwa. Można ją jednak otrzymać z innego źródła. Są trzy przypadki, w których jest to możliwe. W czasach kiedy każy zastrzyk gotówki jest na wagę złota, podpowiadamy do których szczęsliwców trafi podwójna emerytura 2022. Konieczne jest złożenie wniosku.

W Polsce zgodnie z prawem obowiązującym od 1 marca 2021 roku, najniższa emerytura wynosi 1250,88 zł brutto czyli 1066,24 zł netto (na rękę). Wzrosła od 2020 roku o zaledwie 50,88 zł, jednak w 2022 roku może być nieco wyższa. To jednak nie wystarcza wielu obywatelom na prowadzenie swojego życia na zadowalającym poziomie. Ceny leków są wysokie, a część emerytów ma stałe zobowiązania finansowe. "Przydałaby się druga emerytura" - powiedziałoby pewnie wielu z nich. Okazuje się, że jest to możliwe.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo PiS zawalczy o wyborców kolejnymi obietnicami? Kuczyński: Kierujemy się w stronę Grecji

Dla kogo jest druga emerytura? W tych przypadkach senior ma szansę na dwa świadczenia

Aby otrzymywać emeryturę z ZUS trzeba osiągnąć wiek emerytalny Dla kobiet (60 lat) i dla mężczyzn (65 lat). Podwójna emerytura przysługuje, jeśli emeryt:

  • pracował w Polsce i za granicą,
  • pracował w służbach mundurowych,
  • opłacał składki w ZUS i KRUS.

Podwójna emerytura dla seniorów, którzy pracowali w Polsce i za granicami kraju

Źródła zarobku można szukać niemal wszędzie. Od lat popularne jest opuszczanie Ojczyzny w celach zarobkowych, a w ostatnich latach ze względu na galopującą inflację, ta forma "ratunku" znów przybiera na sile. Seniorzy w przeszłości również zarabiali poza granicami kraju. Jeśli spędzili tam wystarczająco długi czas, mają szansę na pobieranie emerytury zarówno w Polsce, jak i w kraju, w którym byli zatrudnieni. Konieczne jest złożenie wniosku w obu miejscach. Należy jednak pamiętać, że wiek emerytalny może się różnić w zależności od miejsca na świecie. Przykładowo, w Niemczech trzeba najpierw przez co najmniej 60 miesięcy (5 lat) opłacać składki. Wiek emerytalny wynosi tam bowiem 67 lat.

Podwójna emerytura dla mundurowych? Tak, ale nie we wszystkich przypadkach

Do niedawna podwójną emeryturę mogli pobierać również mundurowi, czyli żołnierze i policjanci. Jedna wypłacana była z ZUS, a druga z ZER MSWiA. Przepisy zmieniły się jednak w grudniu 2021 roku. Sąd Najwyższy zadecydował, że ubezpieczonemu mundurowemu, który pozostawał w zawodowej służbie wojskowej przed dniem 2 stycznia 1999 r. i pobiera emeryturę wojskową wynoszącą 75% podstawy jej wymiaru obliczoną bez uwzględnienia okresów składkowych i nieskładkowych, z tytułu których jest uprawniony również do emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, wypłaca się jedno ze świadczeń - wyższe lub wybrane przez niego (art. 95 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych). To oznacza, że jedynie służby mundurowe, które pełniły służbę po 1 stycznia 1999 roku mają szansę na emeryturę cywilną, oraz mundurową.

Podwójna emerytura wypłacana z KRUS i ZUS. Tutaj liczą się składki

O podwójną emeryturę można zadbać też nieco wcześniej na własny rachunek i to dosłownie, bowiem znaczenie mają odprowadzane składki. Jeśli senior osiągnął wiek emerytalny i opłacał składki na rzecz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przez okres 25 lat. Konieczne są dwa wnioski.

Więcej o: