Dodatkowa emerytura w 2022 roku. Wyjaśniamy, kto ma szansę na dodatkowy comiesięczny zastrzyk gotówki

Podwójna emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie jest możliwa. Można ją jednak otrzymać z innego źródła. Są trzy przypadki, w których jest to możliwe. W czasach kiedy każy zastrzyk gotówki jest na wagę złota, podpowiadamy do których szczęsliwców trafi podwójna emerytura 2022. Konieczne jest złożenie wniosku.

W Polsce zgodnie z prawem obowiązującym od 1 marca 2021 roku, najniższa emerytura wynosi 1250,88 zł brutto czyli 1066,24 zł netto (na rękę). Wzrosła od 2020 roku o zaledwie 50,88 zł, jednak w 2022 roku może być nieco wyższa. To jednak nie wystarcza wielu obywatelom na prowadzenie swojego życia na zadowalającym poziomie. Ceny leków są wysokie, a część emerytów ma stałe zobowiązania finansowe. "Przydałaby się druga emerytura" - powiedziałoby pewnie wielu z nich. Okazuje się, że jest to możliwe.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo PiS zawalczy o wyborców kolejnymi obietnicami? Kuczyński: Kierujemy się w stronę Grecji

Dla kogo jest druga emerytura? W tych przypadkach senior ma szansę na dwa świadczenia

Aby otrzymywać emeryturę z ZUS trzeba osiągnąć wiek emerytalny Dla kobiet (60 lat) i dla mężczyzn (65 lat). Podwójna emerytura przysługuje, jeśli emeryt:

  • pracował w Polsce i za granicą,
  • pracował w służbach mundurowych,
  • opłacał składki w ZUS i KRUS.

Dorota GardiasButy zimowe Doroty Gardias to hit! Podobne w CCC i Deichmann

Podwójna emerytura dla seniorów, którzy pracowali w Polsce i za granicami kraju

Źródła zarobku można szukać niemal wszędzie. Od lat popularne jest opuszczanie Ojczyzny w celach zarobkowych, a w ostatnich latach ze względu na galopującą inflację, ta forma "ratunku" znów przybiera na sile. Seniorzy w przeszłości również zarabiali poza granicami kraju. Jeśli spędzili tam wystarczająco długi czas, mają szansę na pobieranie emerytury zarówno w Polsce, jak i w kraju, w którym byli zatrudnieni. Konieczne jest złożenie wniosku w obu miejscach. Należy jednak pamiętać, że wiek emerytalny może się różnić w zależności od miejsca na świecie. Przykładowo, w Niemczech trzeba najpierw przez co najmniej 60 miesięcy (5 lat) opłacać składki. Wiek emerytalny wynosi tam bowiem 67 lat.

Chiński Nowy Rok 2021 - kiedy się zaczyna?Bottega Veneta świętuje Chiński Nowy Rok 2022. Jak?

Podwójna emerytura dla mundurowych? Tak, ale nie we wszystkich przypadkach

Do niedawna podwójną emeryturę mogli pobierać również mundurowi, czyli żołnierze i policjanci. Jedna wypłacana była z ZUS, a druga z ZER MSWiA. Przepisy zmieniły się jednak w grudniu 2021 roku. Sąd Najwyższy zadecydował, że ubezpieczonemu mundurowemu, który pozostawał w zawodowej służbie wojskowej przed dniem 2 stycznia 1999 r. i pobiera emeryturę wojskową wynoszącą 75% podstawy jej wymiaru obliczoną bez uwzględnienia okresów składkowych i nieskładkowych, z tytułu których jest uprawniony również do emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, wypłaca się jedno ze świadczeń - wyższe lub wybrane przez niego (art. 95 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych). To oznacza, że jedynie służby mundurowe, które pełniły służbę po 1 stycznia 1999 roku mają szansę na emeryturę cywilną, oraz mundurową.

Podwójna emerytura wypłacana z KRUS i ZUS. Tutaj liczą się składki

O podwójną emeryturę można zadbać też nieco wcześniej na własny rachunek i to dosłownie, bowiem znaczenie mają odprowadzane składki. Jeśli senior osiągnął wiek emerytalny i opłacał składki na rzecz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przez okres 25 lat. Konieczne są dwa wnioski.

Więcej o: