Emerytura po mężu na nowych zasadach? Propozycje Koalicji Obywatelskiej oburzają Polaków

Renta rodzinna często określana jest jako emerytura po mężu, gdyż to właśnie najczęściej kobiety na nią się decydują. Niestety do jej wypłaty uprawnione są wyłącznie osoby, które zrzekną się pobierania swoich świadczeń. Koalicja zaproponowała zatem nowe rozwiązania, jednak nie wszyscy są nimi zachwyceni.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Po śmierci bliskiej osoby możemy starać się o dożywotnie przejęcie świadczenia, jeśli zmarły miał prawo do emerytury, w tym emerytury pomostowej lub renty z tytułu niezdolności do pracy bądź też spełniał warunki niezbędne do ich uzyskania. Nowy pomysł na wypłatę renty rodzinnej przedstawiła Koalicja Obywatelska. Choć podobno powstał on z inicjatywy samych seniorów, to nie wzbudził zachwytu. 

Dorota Gardias Buty zimowe Doroty Gardias to hit! Podobne w CCC i Deichmann

Renta rodzinna może zostać przyznana tylko po spełnieniu określonych warunków 

Środki z tytułu renty rodzinnej przysługują nie tylko małżonkowi, ale też dzieciom, wnukom czy rodzicom osoby zmarłej. Głównie to jednak wdowy decydują się na wypłatę świadczenia, stąd też utarło się określenie emerytura po mężu. Kobiety muszą jednak spełnić przynajmniej jedno z poniższych kryteriów: 

  • ukończyć 50 lat lub utracić zdolność do pracy w ciągu 5 lat od śmierci męża,
  • w chwili śmierci męża występowała niezdolność do pracy,
  • wychowują dziecko uprawnione do otrzymania renty rodzinnej po zmarłym bądź ze stwierdzoną trwałą niezdolnością do pracy lub samodzielnej egzystencji. 

Emerytura po mężu będzie wypłacana na nowych zasadach? Koalicja Obywatelska przedstawiła nowe rozwiązanie

Obecnie, aby otrzymać emeryturę po mężu, wdowa musi zrzec się własnego świadczenia. Renta rodzinna nie jest jednak przyznawana w 100-procentowej wysokości dotychczasowej emerytury zmarłego. Wpływ na ten aspekt ma przede wszystkim liczba osób uprawnionych do jej pobierania. Wysokość renty po mężu kształtuje się zatem następująco: 

  • 85% świadczenia przy jednej osobie,
  • 90% przy dwóch osobach uprawnionych, 
  • 95% przy pobieraniu przez trzy lub więcej osób. 

Koalicja proponuje, aby dać tym osobom wybór. Mogą albo pozostać przy dotychczasowej formie, albo zachować prawo do swoich świadczeń oraz 25 procent emerytury zmarłego małżonka.

Uprawianie roślin doniczkowych uzależnia. Piękne i proste w pielęgnacji kwiaty doniczkowe do domu

Nowe rozwiązania budzą skraje emocje

Pojawiające się w internetowych dyskusjach komentarze wskazują, że zarówno dotychczasowe, jak i te zaproponowane przez Koalicję rozwiązania, nie budzą entuzjazmu wśród Polaków: 

Kobieta powinna dostać 100 procent po mężu jeżeli musi oddać swoją emeryturę. To, co proponują to okradanie wdów.
A gdzie reszta pieniędzy, 44 lata pobierane składki ZUS, życie na emeryturze to niecały rok, to gdzie się podziewa reszta pieniędzy?
Czemu ktoś ma decydować i rozporządzać moimi czy męża składkami po śmierci. Przywłaszczenie cudzej własności jest karalne. Składki powinny być dziedziczone. W jakim świecie my żyjemy?
Więcej o: