Dodatek do emerytury po urodzeniu dzieci. Świadczenie za "zawód matka" możliwe jeszcze w tym roku

Oprócz 500 plus dla rodzin z dziećmi, zasiłku rodzinnego, czy świadczenia macierzyńskiego, rodzicielki mogą ubiegać się jeszcze o jedno świadczenie. Tak zwana matczyna emerytura jest przyznawana tym mamom, które szczególnie poświęciły się macierzyństwu i zrezygnowały z pracy w zawodzie. Za bycie mamom przysługuje dodatek do emerytury po urodzeniu dzieci.

Zdarzają się w życiu takie sytuacje, że ze względu na mnogie macierzyństwo, jeden z rodziców rezygnuje z planów zawodowych i całkowicie poświęca się rodzinie. Wówczas mama, lub tata zostają w domu z dziećmi, a drugi rodzic pracuje. Są również przypadki, kiedy tylko jeden rodzic sprawuje opiekę nad dziećmi, a wykonywanie pracy jest utrudnione. Potocznie mówimy wtedy o "zawodzie matka" czyli opiece nad dziećmi, która jest stawiana wyżej niż najbardziej popularna forma wykonywanej pracy. Wielu rodziców uważa, że piastowanie potomstwa to również praca i to ciężka, za którą należy się emerytura. Rząd przychylił się do tych uwag i postanowił przydzielić matkom ich własną emeryturę. Nosi nazwę mama 4+.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Matczyna emerytura, mama 4+, czyli dodatek do emerytury po urodzeniu dzieci. Dla kogo?

Dodatek do emerytury po urodzeniu dzieci, to inaczej matczyna emerytura. Wynosi tyle ile najniższa emerytura w kraju i ma stanowić formę rekompensaty za niską emeryturę pobieraną z racji rezygnacji z regularnej formy zarobku, jaką jest praca. Przysługuje tylko niektórym rodzicom. Liczy się m.in ilość potomstwa. Co ciekawe, świadczenie nie wymaga dokumentacji świadczącej o tym, że rodzic nie mógł wykonywać pracy. Przysługuje ono również mamom i tatom, którzy sami podjęli taką decyzję.

Dorota GardiasButy zimowe Doroty Gardias to hit! Podobne w CCC i Deichmann

Ile wynosi matczyna emerytura 2022? Dodatek do emerytury po urodzeniu dzieci rozczarowuje

Matki i ojcowie, którzy odchowali już dzieci i osiągnęli wiek emerytalny 60 lat (dla kobiet) i 65 (dla mężczyzn) mogą ubiegać się o dodatek do emerytury po urodzeniu dzieci. Jest on równy najniższej emeryturze w kraju, której wartość może ulec zmianie w związku z waloryzacją. W 2022 roku emeryt ze świadczeniem minimalnym 1250,88 zł brutto otrzymywał do niedawna na rękę 1067 zł. Dzięki zmianom jego świadczenie na rękę wzrośnie do 1138 zł, ponieważ nie zapłaci podatku 71 zł miesięcznie. Tej wysokości będzie również matczyna emerytura, którą senior może pobierać dożywotnio.

Chiński Nowy Rok 2021 - kiedy się zaczyna?Bottega Veneta świętuje Chiński Nowy Rok 2022. Jak?

Gdzie złożyć wniosek o dodatek do emerytury po urodzeniu dzieci? Są warunki

Dodatek do emerytury po urodzeniu dzieci nie jest dla wszystkich rodziców. Rząd uznał, że szczególnym rodzicielskim poświęceniem wykazały się matki czwórki lub więcej dzieci. Jak sama nazwa "mama 4+" wskazuje - pieniądze trafią do rodzin wielodzietnych. Konieczne jest złożenie wniosku w oddziale ZUS lub w oddziale KRUS. Pieniądze będą wypłacone od razu po akceptacji.

Więcej o: