Jak wysoka jest ulga dla seniora 2022? Aktywnych zawodowo emerytów czeka największy zastrzyk gotówki

W tym roku seniorzy mogą spodziewać się zastrzyku gotówki. Czeka na nich ulga dla seniora 2022. Emeryci, którzy zdecydowali się kontynuować pracę, mogą zyskać najwięcej. Podatkowy Polski Ład zachęca do kontynuacji pracy, ponieważ przewidziany jest m.in PIT-0.

Nowy Polski Ład uwzględnił wiele udogodnień dla najstarszych obywateli. Seniorzy, którzy są wciąż aktywni zawodowo mają szansę na zwolnienie z płacenia podatków do ok. 85,5 tys. zł. To oznacza, że czeka ich zastrzyk gotówki, a ich szansa na wzbogacenie się na emeryturze wzrośnie. Jakie jeszcze przywileje otrzymają seniorzy w 2022 roku? 

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Zerowy PIT dla emerytów w 2022 roku. Nowy Polski Ład wychodzi na przeciw seniorom

Największą zmianą dla seniorów w 2022 jest ulga podatkowa w postaci zerowego PIT-u. W praktyce oznacza to, że seniorzy będą płacić podatek, ale dopiero po przekroczeniu 115 528 zł zarobków (30 tys. zł kwoty wolnej + 85 528 zł ulgi). To oznacza, że znaczna większość seniorów zyska dodatkowe pieniądze. PIT-0 dla seniora obejmie roczny przychód do kwoty 85 528 zł. Jeśli senior zarobi mniej, to z podatku będzie zwolniony całkowicie, a więc jego zarobki zwiększą się.

Ulga dla seniora 2022 to nie tylko zerowy PIT. Seniorzy dostaną emeryturę bez podatku

Podwyżka emerytur czeka nie tylko seniorów, którzy pozostają aktywni zawodowo, ale również tych, którym zależy na spokojnym życiu na emeryturze w domowym zaciszu. Na tych obywateli czeka kolejna ulga, czyli emerytura bez podatku. Na taki zastrzyk gotówki mogą liczyć oczywiście osoby, które osiągnęły wiek emerytalny, ale liczy się też próg finansowy. Emerytura bez podatku jest dla osób, których emerytura nie przekracza 2500 tysiąca złotych. Różnica będzie w 2022 roku taka, że składka zdrowotna, która wynosi 9 procent będzie w pełni odliczana od podatku. Do tej pory 7,75 procent podlegało odliczeniu od podatku. 

Nie tylko seniorzy z emeryturą do 2500 złotych mogą liczyć na podwyżki świadczeń

Seniorzy nieco bogatsi, których emerytura przekracza 2500 złotych również zyskają na Nowym Polskim Ładzie. Zapłacą oni niższy PIT, który wynosi 17 procent (z uwzględnieniem kwoty wolnej 2 500 zł miesięcznie) oraz 9 proc. składki na ubezpieczenie zdrowotne. Niestety, nie ma dobrych wieści dla tych najbogatszych. Jeśli dochód seniora przekracza 10 000 złotych nie zyskają na zmianach podatkowych nic.

Więcej o: