Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Podstawowym warunkiem, jaki trzeba spełnić, aby otrzymać emeryturę pomostową, jest wykonywanie w pełnym wymiarze czasu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Ten warunek jest ściśle przestrzegany. Według pomysłodawców wycofania tego świadczenia "nowe technologie odciążają liczne grupy zawodowe".
Kogo do tej pory obowiązuje emerytura pomostowa? Są to m.in. osoby wykonujące prace o szczególnym charakterze, czyli np.:
Przysługuje ona również nauczycielom, którzy wykonują prace o charakterze szczególnym, czyli np. pełnią wychowawstwo lub innym pedagogom pracującym z dzieci w schronisku dla nieletnich, zakładzie poprawczym czy młodzieżowym ośrodku wychowawczym.
Osoby wykonujące prace uznawane za prace w szczególnych warunkach także mogą otrzymać to świadczenie. Do prac tych zalicza się np.:
O emeryturę pomostową mogą ubiegać się osoby, które:
Z jednej strony związkowcy dążą do tego, aby do nadania prawa do emerytury pomostowej bez względu na datę rozpoczęcia pracy w szczególnych warunkach lub pracy o szczególnym charakterze. Z drugiej prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska uważa, że należałoby dokonać przeglądu przywilejów emerytalnych:
Nowe technologie odciążają liczne grupy zawodowe […]. Dziś rzeczywistość pracowników wygląda o wiele, wiele lepiej. Kiedy popatrzymy na listę kilkudziesięciu zawodów wykonywanych w tak zwanych szczególnych warunkach, uprawniających do emerytury pomostowej, widać, że niektóre pozycje się zdezaktualizowały – właśnie dzięki postępowi technologicznemu.