Zmiany w podatkach 2022. Nowy Polski Ład uderza w najbogatszych? "Bawią się w Robin Hooda"

Zmiany w podatkach 2022 dotkną wszystkich obywateli. Niestety osoby, które zarabiają najwięcej, mogą być stratne. Polski Ład zapowiedział, że wprowadzona zostanie m.in ulga dla klasy średniej, oraz zwiększy się kwota wolna od podatku. Kalkulator wynagrodzeń 2022 pokazuje, kto zyska, a kto na tym straci najwięcej.

Nowy Polski Ład przyniósł szereg zmian, które niektórzy nazywają "Polskim nieładem". Jak jest w rzeczywistości? Cieszą się zwłaszcza seniorzy, którzy mogą zyskać dodatkowe pieniądze, ze względu na zerowy podatek od emerytury. Ich dochód wzrośnie też wraz z waloryzacją, a oprócz tego Rząd przewidział dla nich kolejne świadczenia. Jaki los czeka przeciętnych obywateli? Zmiany w podatkach 2022 wyglądają na korzystne dla Polaków. Niestety, nie każdy na nich zyska. 

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ulga termomodernizacyjna w PIT 2020. Komu przysługuje?

Zmiany w podatkach 2022 dla wszystkich obywateli. Co zmieniło się od 1 stycznia?

Od 1 stycznia 2022 roku obowiązuje szereg nowych zasad podatkowych. Zaliczamy do nich:

  • podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł — będzie ona stosowana do wszystkich podatników rozliczających się na zasadach ogólnych. Niezależnie od zarobków, podatek należy uiścić tylko od nadwyżki ponad 30 tys. zł rocznie,
  • wzrost progu podatkowego do 120 tys. zł — osoby, które wchodzą w wyższy próg finansowy będą musiały zapłacić 32% podatku,
  • wprowadzenie ulgi dla klasy średniej — skierowana będzie jedynie do osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, których dochody mieszczą się w przedziale 68 412 zł — 133 692 zł rocznie,
  • zmiany w zakresie ustalania wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Podwyższenie progu podatkowego. Tą grupę przedsiębiorców ucieszą zmiany w podatkach 2022

Jedną ze zmian podatkowych przewidzianych na 2022 rok jest podwyższenie drugiego progu podatkowego z kwoty 85 528 zł do kwoty 120 tys. zł. Dzięki tej ustawie, podatnik odda państwu 32 proc. zarobków po osiągnięciu wyższego dochodu rocznego. Stracą na tym najbogatsi przedsiębiorcy. Osoby, które osiągają dochody roczne do 120 tys. zł, zapłacą 17 procent. Internauci skomentowali te zmiany:

Jaki zysk jak wszystko w górę
Bawią się w Robin Hooda
Inflacja i tak nas zeżre

Kto zyska najwięcej na uldze dla klasy średniej? Zmiany w podatkach 2022 mają też plusy

Nowa ulga dla klasy średniej będzie przysługiwać w przypadku przychodu pomiędzy 68 412 a 133 692,01 złotych. Podniesienie zaś do 30 tys. złotych kwoty wolnej od podatku z dotychczasowych 8 tys. złotych będzie korzystne dla wszystkich, którzy rozliczają się według skali podatkowej. Najwięcej zyskają na tym osoby zarabiające najmniej, lub zatrudnione na tzw. umowach śmieciowych, którymi nazywa się umowy zlecenie. Miesięcznie mogą zyskać nawet 400 złotych.

Zmiany w podatkach 2022, a składki zdrowotne. Zwróć uwagę na kalkulator wynagrodzeń

Co prawda w 2022 roku nie ulegnie zmianie wysokość składki zdrowotnej, ale zmieni się podstawa wymiaru tej składki. Ponieważ będzie ona obliczana indywidualnie, od osiągniętego przez przedsiębiorcę dochodu, wielu przedsiębiorców uważa to rozwiązanie za niesprawiedliwe. Jeśli chcesz zweryfikować swoje zarobki w 2022 roku, dostępny jest w sieci kalkulator wynagrodzeń. To urządzenie pozwala na oszacowanie tegorocznej wypłaty uwzględniając założenia Polskiego Ładu.

Więcej o: