Emerytura 2022 bez podatku: tabela. Zysk nawet do 187 zł miesięcznie obejmie wybranych seniorów

Nowy rok przyniósł rewolucje podatkowe, które nie ominęły również seniorów. Wiele rozwiązań, które według rządowych zapowiedzi mają przynieść emerytom zyski, obejmą przede wszystkim osoby pobierające najniższe świadczenia. Jaki wpływ na ich portfele będzie miała emerytura 2022 bez podatku. Tabela, którą przygotowaliśmy rozwieje wszelkie wątpliwości.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Gawkowski o Polskim Ładzie: To nie jest Polski Ład, tylko Polski Nieład

Rząd planując plan odbudowy polskiej gospodarki po pandemii COVID-19 określany mianem Polskiego Ładu, nie pominął oczywiście seniorów, dla których przygotowane zostały specjalne rozwiązania. Jednym z nich jest emerytura bez podatku. Jak wpłynie ona na finanse emerytów? 

Emerytura 2022 bez podatku: tabela. Zyskają najbiedniejsi seniorzy

Seniorzy, których miesięczne świadczenia nie przekraczają kwoty 2500 zł będą zwolnione z obowiązku zapłaty podatku. Takie rozwiązanie ma wspomóc finansowo najuboższych seniorów. Zyski w porównaniu do stale rosnącej inflacji wydają się raczej znikome. Część emerytów otrzyma bowiem miesięczną podwyżkę rzędu 35 zł do 187 zł w zależności od wysokości dochodów. Dokładne wyliczenia znajdują się w tabeli umieszczonej w galerii na początku artykułu. 

Więcej pieniędzy zostanie także w portfelach pracujących seniorów za sprawą zerowego PIT

Kolejne rozwiązanie obejmie emerytów decydujących się na kontynuowanie aktywności zawodowej. Jest to zasługa wprowadzonego tzw PIT 0 dla seniora. Dzięki tej regulacji pracujący emeryci nie będą płacić podatku od przychodów z pracy na etacie, zleceniu lub działalności gospodarczej – do kwoty 85 528 zł rocznie.

Waloryzacja emerytur 2022 to kolejna szansa na wzrost świadczenia

Wielu seniorów liczy także na poprawę finansów od marca w związku z planowaną waloryzacją. Choć w budżecie wysokość wskaźnika została zapisana na poziomie 4,89 proc., to według najnowszych informacji przekazanych przez minister Marlenę Maląg można spodziewać się podwyżki świadczeń minimum o 7 proc., co jest efektem galopującej inflacji. 

Więcej o: