Wniosek o wypłatę dodatku osłonowego. Gdzie złożyć? Ulga na prąd to tylko jedna z form pomocy

Ulga za prąd to jedna z form pomocy rodzinom w ciężkiej sytuacji związanej z wysokimi podwyżkami energii. Aby otrzymać pieniądze, należy złożyć wniosek o wypłatę dodatku osłonowego, którego ulga na prąd jest częścią.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W naszym kraju już od dłuższego czasu panuje bardzo wysoka inflacja. Większe ceny możemy zauważyć nie tylko na paragonach, ale także na rachunkach ze ceny prądu czy gazu. Państwo chce pomóc osobom zagrożonym ubóstwem energetycznym. W tym celu wprowadzono dodatek osłonowy.

Zobacz wideo Premier i rzecznik prasowy wbijają szpile Tuskowi. "Ciekawe, czy Donald Tusk coś robi, żeby obniżyć ceny prądu?"

Dopłata do prądu i gazu: na czym polega dodatek osłonowy?

Dopłata do prądu i gazu to forma pomocy finansowej, która częściowo rekompensuje wzrost opłat za media. Przysługuje on jedynie osobom, które spełniają określone warunki. Rząd przystąpił już jakiś czas temu do realizacji założeń tzw. tarczy antyinflacyjnej, której jednym z filarów jest dodatek osłonowy.

Starać się o tę formę pomocy mogą te domy, których przeciętne miesięczne dochody nie przekracza 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym albo 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Wniosek o wypłatę dodatku osłonowego. Gdzie należy go złożyć?

Polacy mogą składać wnioski o dotacje już od 7 stycznia 2022 r. Wniosek należy składać w gminie, do której przynależymy. Przy wypłacie obowiązywać będzie zasada "złotówka za złotówkę". W związku z tym dodatek będzie przyznawany także po przekroczeniu kryterium dochodowego, ale kwota dodatku będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia.

Ile wyniesie dodatek osłonowy? Dopłata do prądu i gazu może wynieść nawet jedyne 20 zł

Aktualnie budżet na dodatek osłonowy został zwiększony do 4,7 mld złotych. Kwota dopłat rekompensujących rosnące ceny energii, gazu, ciepła i paliw ma wynieść od 20 zł do 1437,50 zł dla jednego gospodarstwa domowego. Tak duża różnica może wynikać z kilku czynników.

Wysokość dodatku osłonowego jest określana na podstawie 3 kryteriów: 

 1. liczba osób w gospodarstwie domowym
 2. dochód
 3. posiadanie ogrzewania węglowego

Każdy z nich ma wpływ, na to ile pieniędzy zostanie przyznanych. W zależności od tego ile osób znajduje się w gospodarstwie domowym, kwota rośnie. Wygląda to następująco:

 • gospodarstwo jednoosobowe maksymalnie 400 zł rocznie
 • gospodarstwa, w których mieszkają 2 lub 3 osoby maksymalnie 600 zł rocznie
 • gospodarstwa, w których mieszka 4 lub 5 osób maksymalnie 850 zł rocznie
 • gospodarstwa, w których mieszka 6 lub więcej osób maksymalnie 1150 zł rocznie

Więcej pieniędzy otrzymają osoby, które ogrzewają dom węglem. Kwoty roczne w ich przypadku wyglądają następująco:

 • 1 osoba w domu — maksymalnie 500 zł
 • 2-3 osoby w domu — maksymalnie 750 zł
 • 4-5 osób w domu — maksymalnie 1062,50 zł
 • 6 lub więcej osób w domu — maksymalnie 1437,50 zł
Więcej o: