Świadczenie przedemerytalne 2022: szansa na wyższe wypłaty już w styczniu. Kolejna podwyżka w marcu

W przypadku nagłej utraty pracy istnieje możliwość ubiegania się w ZUS o świadczenie przedemerytalne, które ma pomóc osobom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej. Prawo do niego ma jednak wąska grupa osób spełniająca określone kryteria. Możliwe, że świadczenie przedemerytalne 2022 wzrośnie i to już niedługo. Niektórzy mają bowiem szansę na wyższą wypłatę już w styczniu.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy waloryzacja 500 plus jest możliwa?

Utrata pracy przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego bywa często dla domowego budżetu dużym ciosem. W przypadku pozostawaniu bez zatrudnienia przez dłuższy okres, mamy prawo ubiegać się o świadczenie przedemerytalne. Jego wypłata przysługuje po spełnieniu określonych warunków ogólnych oraz indywidualnych. Jaka jest jego wysokość? Możliwe, że już niedługo wyższa. 

Do końca lutego obowiązują jeszcze stawki za świadczenie przedemerytalne 2021

Niezależnie od różnic występujących w kryteriach indywidualnych, każda osoba z pozytywnym rozpatrzeniem wniosku o wypłatę świadczenia przedemerytalnego może liczyć na comiesięczną kwotę w wysokości 1262,34 zł. Jest to stawka obowiązująca od 1 marca 2021 r. do 28 lutego 2022 r.

Świadczenie przedemerytalne 2022 w styczniu może być nieco wyższe, jednak nie dla każdego 

Zmiana wysokości świadczeń wypłacanych przez ZUS w styczniu może nieco się różnić od dotychczasowych stawek. Jest to wynik wprowadzonych przez Polski Ład zmian podatkowych. Zgodnie z informacjami podanymi przez ZUS zmiany obejmą świadczenia pobierane dotychczas w kwocie: 

  • od około 484 zł do 2 500 zł – będą wypłacone w kwocie wyższej niż w 2021 r., bo zaliczka do urzędu skarbowego wyniesie 0 zł,
  • powyżej 2 500 zł do około 4 920 zł – będą wypłacone w  kwocie wyższej niż za grudzień 2021 r., bo zaliczka do urzędu skarbowego jest o tyle niższa w 2022 r. w stosunku do 2021 r., że pokryje wzrost odliczanej od świadczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne (9%),
  • powyżej 4 920 zł — będą wypłacone w kwocie niższej niż w 2021 r., bo zaliczka do urzędu skarbowego niższa w 2022 r. niż w 2021 r. nie pokryje wzrostu odliczanej od świadczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne (9%).

Kolejne podwyżki przewidziane są na marzec. Waloryzacja może wpłynąć na świadczenia przedemerytalne 2022 

Według przyjętego przez Sejm projektu budżetu na rok 2022 wskaźnik waloryzacji miał wynieść 4,89 proc. Jednak według najnowszych informacji przekazanych przez minister Marlenę Maląg już teraz wiadomo, że będzie on zdecydowanie wyższy. Minister w programie Newsroom WP wspomniała o wzroście świadczeń o minimum 7 proc. Niewykluczone, że stale rosnąca inflacja sprawi, że będzie on jeszcze większy.

Więcej o: