Waloryzacja emerytur 2022. Rekordowa podwyżka? Jakiej stawki możemy się spodziewać

Waloryzacja emerytur w roku 2022 może być na wysokim poziomie, co ma związek z inflacją w kraju. Jakiej kwoty świadczeń możemy się spodziewać po zastosowaniu prognozowanego wskaźnika świadczeń? Sprawdzamy.

Waloryzacja rent i emerytur 2022 wyższa przez inflację? Raport GUS

Główny Urząd Statystyczny w ostatnim raporcie podał, iż podczas obecnie panującej inflacji w grudniu ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 8,6%, porównując grudzień 2020 oraz grudzień 2021 roku. W stosunku do listopada 2021 roku, miesiąca poprzedzającego, wskaźnik wzrostu cen wyniósł 0,9%. Budżet na 2022 rok i jego projekt zakładał wzrost świadczenia emerytalnego o 4,89%, jednak tegoroczna rekordowa inflacja będzie miała wpływ na zmianę wskaźnika waloryzacji. 

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Wskaźnik waloryzacji. Ile wyniesie? 13 emerytura 2022 - wysokość świadczenia

Szefowa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg we wtorkowym programie Newsroom WP poinformowała, iż: "Od 6 lat dbamy o to, aby waloryzacja rent i emerytur była godna. W tym roku planujemy waloryzację procentową. Szacujemy, że będzie ona na pewno na poziomie co najmniej 7 proc.". Waloryzacja służy wyrównaniu podwyżce cen za usługi oraz produkty, a jej wysokość obliczana jest poprzez pomnożenie kwoty świadczenia przez wskaźnik waloryzacji. Wskaźnik ten wylicza się dodając średnioroczny wskaźnik poziomu cen towarów i usług konsumpcyjnych, więc w tym roku może być wyższy od prognozowanego, z uwagi na wzrost inflacji w kraju. Wskaźnik może jeszcze ulec zmianie, gdyż waloryzację przeprowadza się w marcu, na podstawie danych z lutego, więc procent może być jeszcze wyższy. 13 emerytura wypłacana jest przez ZUS za kwiecień danego roku, więc w maju możemy spodziewać się wypłaty świadczenia. "Trzynastka"  wynosi kwotę najniższego świadczenia, czyli w 2021 roku 1250,88 zł brutto, w 2022 roku dokładna kwota świadczenia nie jest jeszcze znana, uzależnione jest to od wskaźnika waloryzacji, który będzie możliwy do ustalenia mniej więcej pod koniec stycznia.

Paulina Sykut-Jeżyna Paulina Sykut-Jeżyna ma modny sweter z Zary. Podobny w Mango

Waloryzacja emerytur 2022. Jaka będzie kwota świadczeń? 

1 marca rekordowa waloryzacja zmieni kwotę świadczenia emerytalnego. Przypominamy, że najniższa kwota świadczenia emerytalnego wynosi 1250,88 zł brutto, a netto 1066,24 zł. We wstępnych wyliczeniach kwot emerytur w 2022 roku specjaliści przedstawiają, że przy założeniu wskaźnika waloryzacji na poziomie 6,5% wysokość świadczenia emerytalnego wyniesie 1371,81 zł brutto. Dla emerytów otrzymujących najniższą kwotę emerytury zyskają na waloryzacji 72,07 zł netto. 

Więcej o: