Waloryzacja emerytur 2022. Rekordowa podwyżka? Jakiej stawki możemy się spodziewać

Waloryzacja emerytur w roku 2022 może być na wysokim poziomie, co ma związek z inflacją w kraju. Jakiej kwoty świadczeń możemy się spodziewać po zastosowaniu prognozowanego wskaźnika świadczeń? Sprawdzamy.

Waloryzacja rent i emerytur 2022 wyższa przez inflację? Raport GUS

Główny Urząd Statystyczny w ostatnim raporcie podał, iż podczas obecnie panującej inflacji w grudniu ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 8,6%, porównując grudzień 2020 oraz grudzień 2021 roku. W stosunku do listopada 2021 roku, miesiąca poprzedzającego, wskaźnik wzrostu cen wyniósł 0,9%. Budżet na 2022 rok i jego projekt zakładał wzrost świadczenia emerytalnego o 4,89%, jednak tegoroczna rekordowa inflacja będzie miała wpływ na zmianę wskaźnika waloryzacji. 

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Wskaźnik waloryzacji. Ile wyniesie? 13 emerytura 2022 - wysokość świadczenia

Szefowa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg we wtorkowym programie Newsroom WP poinformowała, iż: "Od 6 lat dbamy o to, aby waloryzacja rent i emerytur była godna. W tym roku planujemy waloryzację procentową. Szacujemy, że będzie ona na pewno na poziomie co najmniej 7 proc.". Waloryzacja służy wyrównaniu podwyżce cen za usługi oraz produkty, a jej wysokość obliczana jest poprzez pomnożenie kwoty świadczenia przez wskaźnik waloryzacji. Wskaźnik ten wylicza się dodając średnioroczny wskaźnik poziomu cen towarów i usług konsumpcyjnych, więc w tym roku może być wyższy od prognozowanego, z uwagi na wzrost inflacji w kraju. Wskaźnik może jeszcze ulec zmianie, gdyż waloryzację przeprowadza się w marcu, na podstawie danych z lutego, więc procent może być jeszcze wyższy. 13 emerytura wypłacana jest przez ZUS za kwiecień danego roku, więc w maju możemy spodziewać się wypłaty świadczenia. "Trzynastka"  wynosi kwotę najniższego świadczenia, czyli w 2021 roku 1250,88 zł brutto, w 2022 roku dokładna kwota świadczenia nie jest jeszcze znana, uzależnione jest to od wskaźnika waloryzacji, który będzie możliwy do ustalenia mniej więcej pod koniec stycznia.

Waloryzacja emerytur 2022. Jaka będzie kwota świadczeń? 

1 marca rekordowa waloryzacja zmieni kwotę świadczenia emerytalnego. Przypominamy, że najniższa kwota świadczenia emerytalnego wynosi 1250,88 zł brutto, a netto 1066,24 zł. We wstępnych wyliczeniach kwot emerytur w 2022 roku specjaliści przedstawiają, że przy założeniu wskaźnika waloryzacji na poziomie 6,5% wysokość świadczenia emerytalnego wyniesie 1371,81 zł brutto. Dla emerytów otrzymujących najniższą kwotę emerytury zyskają na waloryzacji 72,07 zł netto. 

Więcej o: