Trzynasta emerytura 2022 rozczaruje seniorów? Może być z opóźnieniem i niższa niż dotychczas

Trzynasta emerytura 2022 będzie wypłacona ponownie, ale termin wypłat oraz jej kwota może ulec zmienie. W związku z waloryzacją, ale też rosnącą inflacją ZUS może przelać na konta seniorów niższą kwotę. Kto najbardziej obawia się zmian? Niektórzy będą zawiedzeni.

Seniorzy w 2022 roku mogą liczyć na wiele benefitów w postaci świadczeń. Czeka ich ponowna wypłata 13 emerytury, do tego mogą ubiegać się też o 200 złotych do emerytury i 500 plus dla seniora. W związku z waloryzacją, część z nich liczy na podwyżkę świadczenia. Ponadto, czekają ich ulgi, wśród których znajduje się zwiększenie kwoty wolnej od podatku i zerowy PIT. Niestety, prognozy nie są tak kolorowe. 13 emerytura może być niższa niż dotychczas i może trafić na konta seniorów z opóźnieniem. 

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Dla kogo 13 emerytura 2022? Warunki wypłacania świadczeń się nie zmienią

W przeciwieństwie do 14 emerytury, w 2021 roku "trzynastka" była wypłacana wszystkim emerytom, bez progu podatkowego. Pieniądze trafiały na konta "z urzędu" a więc nie było potrzeby, aby składać o nią wniosek. Przysługiwała i przysługuje wszystkim, którzy ukończyli wiek emerytalny i płacili składki ZUS.

13 emerytura 2022 kiedy wypłata? Nie wszyscy dostaną pieniądze w tym samym czasie

W ubiegłym roku trzynasta emerytura trafiła do seniorów w kwietniu, a więc przed wakacjami. To pozwoliło wielu obywatelom odłożyć pieniądze na urlop. W tym roku nie będzie inaczej, ale pieniądze mogą trafić do nich miesiąc później, a to oznacza, że zostaną wypłacone po Wielkanocy. W przypadku świadczeń i zasiłków przedemerytalnych trzynasta emerytura zostanie wypłacona w maju wraz z tymi świadczeniami. Pozostali emeryci dostaną świadczenie w standardowym, kwietniowym terminie.

Trzynasta emerytura 2022, a Nowy Polski Ład. Czy świadczenia będą mniejsze niż dotychczas?

Mimo waloryzacji, ceny produktów i mediów gwałtownie wzrosły. Czy to oznacza, że trzynasta emerytura będzie niższa? Do tej pory była równa najniższej emeryturze w kraju, a ta uległa podwyżce. Okazuje się, że na trzynastej emeryturze 2022 mogą stracić najbogatsi. Osoby przekraczające próg 2500 brutto mogą dostać trzynastą emeryturę niższą nawet o kilkaset złotych od regularnego świadczenia. Przykładowo, jeśli ich trzynastka wynosiła około 1300 zł brutto, wówczas będzie wynosiła na rękę tylko 962 zł.

Więcej o: