Renta rodzinna dla wdowy: zmiany wejdą w życie? Nie wszystkim nowe rozwiązanie się opłaci

Renta rodzinna dla wdowy. Zmiany to pomysł Koalicji Obywatelskiej. Do tej pory, aby kobieta mogła pobierać tak zwaną emeryturę po mężu. Musiała zrzec się własnego świadczenia. Pomimo tego i tak nie otrzymuje 100 % świadczenia przysługującego zmarłemu. KO chce to zmienić.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Renta rodzinna często nazywana jest emeryturą po mężu. Dzieje się tak dlatego, że w większości to kobiety korzystają z tego świadczenia. Ma na to wpływ aktywność zawodowa tych obu płci. Kobiety wciąż mają niższe emerytury. Aby wdowa mogła uzyskać emeryturę zmarłego męża, musi zrzec się własnego. Pomimo tego kwota świadczenia i tak nie wynosi tyle, ile otrzymałby zmarły. Dlatego warto wyliczyć, jaka opcja jest bardziej opłacalna.

Zobacz wideo Izabela Leszczyna o emeryturach stażowych i pomyśle PO

Paulina Sykut-Jeżyna Paulina Sykut-Jeżyna ma modny sweter z Zary. Podobny w Mango

Renta rodzinna dla wdowy. Kiedy można ją otrzymać?

O pieniądze po zmarłej osobie z tytułu renty rodzinnej może ubiegać się nie tylko żona, ale również dzieci zmarłego lub rodzice. Aby jednak kobieta mogła pobierać pieniądze, musi spełnić chociaż jeden z poniżej wymienionych warunków:

  • skończyła 50 lat lub stała się niezdolna do pracy w ciągu 5 lat od śmierci męża, lub do momentu zakończenia opieki nad dzieckiem uprawnionym do renty rodzinnej
  • w chwili śmierci męża nie była zdolna do pracy
  • wychowuje dziecko (poniżej 16-18 roku życia, jeśli kontynuuje naukę) uprawnione do otrzymania renty rodzinnej po zmarłym
  • w chwili śmierci męża miała już 50 lat
  • wychowuje uprawnione do renty rodzinnej dziecko ze stwierdzoną trwałą niezdolnością do pracy lub samodzielnej egzystencji

Renta rodzinna: ile wynosi najniższa emerytura po mężu?

W Polsce w przypadku renty rodzinnej funkcjonuje mechanizm, w którym, aby kobieta mogła otrzymać pieniądze po zmarłym mężu, musi najpierw zrzec się prawa do własnego świadczenia. Niestety pomimo tego świadczenie, jakie otrzyma, nie będzie równe temu, które wypłacono by zmarłemu. W związku z tym kobiety często muszą wykalkulować jaka opcja będzie korzystniejsza. W zależności od tego ile osób pobiera świadczenie po zmarłej osobie, wysokość jego wypłacania wygląda następująco:

  • jedną osobę - 85%
  • dwie osoby - 90%
  • przy pobieraniu renty przez trzy osoby lub więcej - 95%

kalendarz Do kiedy wykorzystać urlop? Wyślą cię bez twojej zgody

Renta rodzinna dla wdowy: zmiany wejdą w życie? Koalicja Obywatelska ma nowy pomysł na wypłatę świadczenia

Tak na temat renty rodzinnej i zmian z tym związanych wypowiadała się dla "Faktu" Marzena Okła-Drewnowicz, posłanka KO: 

Proponujemy, by wdowa lub wdowiec mogli zachować swoją emeryturę i oprócz niej mieli jeszcze prawo do 25. proc. świadczenia małżonka.

Niestety nie wszystkim takie rozwiązanie by się opłacało. Dlatego wciąż istniałby wybór czy chcą zostać przy aktualnej formie wypłaty, czy zastosować nową możliwość. Nie wiadomo jednak na razie czy zmiany te rzeczywiście wejdą w życie.

Więcej o: