Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Większość Polaków traktuje abonament RTV jako dobrowolną opłatę, choć zgodnie z przepisami zobowiązany do jej ponoszenia jest każdy właściciel odbiornika radiowego oraz telewizyjnego. Za rejestrowanie odbiorników oraz przyjmowanie opłat odpowiedzialna jest Poczta Polska. To właśnie tam należy się udać w celu dopełnienia formalności związanych z abonamentem.
W 2021 roku pierwszy od czterech lat kwota abonamentu uległa zmianom. W 2022 roku decyzją Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji stawki pozostaną na takim samym poziomie. Wysokość abonamentu zależy głównie od tego, czy zdecydujemy opłacać się go co miesiąc, czy z góry. Korzystając z tej drugiej opcji, możemy zaoszczędzić nawet do 10 proc. Właścicieli radioodbiorników obowiązują następujące stawki:
Posiadacze telewizora lub telewizora i radioodbiornika ponoszą nieco większe koszty:
Choć abonament to opłata obowiązkowa, to wyróżniony został szereg osób zwolnionych z konieczności jego zapłaty. Mowa tutaj m.in. o osobach:
Seniorzy po 75 roku życia, którzy dokonali rejestracji odbiornika nie muszą zgłaszać się na pocztę w celu zwolnienia z opłat za abonament. Jeśli Poczta Polska posiada w swojej bazie masz PESEL, to zwolnienie następuje automatycznie. Pozostałe osoby muszą przedstawić dokumenty uprawniające do nieponoszenia opłat. Będą one różniły się w zależności, do której grupy się zaliczamy tzn. osoby z niepełnosprawnością muszą przedstawić zaświadczenie lekarskie potwierdzające ich stan zdrowia, bezrobotni powinni dostarczyć dokument z urzędu pracy poświadczający ich status, a emeryci po 60 roku życia decyzję organu emerytalno-rentowego o wysokości emerytury w danym roku.