Komu opłaca się złożyć w ZUS wniosek o przeliczenie emerytury? Te osoby nie dostaną ani grosza!

W teorii, każdy może złożyć w ZUS wniosek o przeliczenie emerytury. Niestety, zdecydowana ich większość będzie odrzucona już na starcie. Przyczyna jest jedna - te osoby nie spełniają odpowiednich warunków, a więc nie mają szans na wyższe świadczenia w 2022 roku.

Ponowne przeliczenie emerytury może być korzystne dla niektórych seniorów. W związku z waloryzacją świadczeń, ich emerytury mogą wzrosnąć nawet o kilkaset złotych. Niestety, nie każdy wniosek o ponowne przeliczenie emerytury będzie rozpatrzony pozytywnie, a niektóre z nich zostaną odrzucone już na starcie. Emeryci, którzy nie mają szansy na ponowne przeliczenie, a tym samym podwyżkę, muszą zadowolić się trzynastą emeryturą, 500 plus dla seniora lub dodatkiem 200 złotych do emerytury co miesiąc.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Gawkowski: PiS szuka trików i sztuczek finansowych, które mają sprowadzić pieniądze do budżetu

Emeryci mogą złożyć w ZUS wniosek o ponowne przeliczenie emerytury, ale nie wszyscy

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury w ZUS do tej pory miał jeden cel. W związku z tym, że umieralność z powodu COVID-19 wzrosła, zmieniły się też tablice prowadzone przez GUS, na podstawie których wylicza się emerytury. Ponowne przeliczenie emerytur, uwzględniając te zmiany mogła skutkować podwyżką świadczeń nawet o kilkaset złotych. Niestety, działało to tylko w przypadku osób, które:

  • już osiągnęły lub osiągną wiek emerytalny do 31 marca 2022 roku,
  • osiągnęły wiek emerytalny wcześniej, jednak nadal pracowały, a zatem ich składki były regularnie ściągane, stale powiększając kwotę na koncie ubezpieczonego,
  • urodziły się po 31 grudnia 1948 roku, czyli ich emerytury będą wyliczane według nowych zasad.

Które wnioski ZUS o ponowne przeliczenie emerytury zostaną od razu odrzucone?

Jak wspominaliśmy na początku tekstu, są takie wnioski, które ZUS odrzuci od razu. Wniosek złożony drogą elektroniczną, lub osobiście w urzędzie nie zostanie przyjęty od osób, które należą do grupy:

  • niepracujących emerytów z tzw. starego systemu (urodzonych przed 1 stycznia 1949 r.),
  • niepracujących osób, które mają nową emeryturę (urodzonych po 31 grudnia 1948 r.).

Zmiany w 2022 w związku ze składaniem w ZUS wniosków o ponowne przeliczenie emerytury

W 2022 roku pewien przepis uległ zmianie, a mianowicie ten o składaniu wniosków. Do tej pory seniorzy mogli składać wniosek raz na kwartał. Od 1 stycznia 2022 ZUS przeliczy emeryturę pracującemu świadczeniobiorcy tylko raz na rok. Jeśli emeryt złożył wniosek już w styczniu 2022 roku, nie będzie mógł jak dotychczas ponownie złożyć go w grudniu. Korzystniej zatem będzie złożyć wniosek już teraz, aby wyższa emerytura została naliczona jak najwcześniej.

Więcej o: