Podatki 2022: zmiany wpłyną na finanse wielu Polaków. Nie zawsze będą one korzystne

Polski Ład zrewolucjonizował podatki 2022. Zmiany, które wprowadził rządowy dotkną niemal wszystkich podatników. Jak się okazuje, nie zawsze mogą mieć one pozytywny wpływ na nasze finanse.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Około 17 mld zł — tyle właśnie według Ministerstwa Finansów ma zostać rocznie w portfelach Polaków. Choć rząd podkreślał, że nowe rozwiązania podatkowe poprawią nasze finanse lub nie wpłyną na nie wcale, to w praktyce może okazać się, że Polski Ład może sporo namieszać w domowym budżecie

Kwota wolna od podatku, a PIT-2. Brak deklaracji może obniżyć pensję do 425 zł miesięcznie

Od 1 stycznia została podniesiona kwota wolna od podatku z 8000 zł na 30000 zł. Tym samym wzrosła miesięczna kwota zmniejszająca podatek do 425 zł. Właśnie o tyle mniejsze pensje może zobaczyć wiele osób w nadchodzących miesiącach na swoim koncie. Pieniądze te nie przepadną. Otrzymamy je jako zwrot podatku o rozliczeniu się w 2023 roku, jednak zmiana ta może być dotkliwa dla domowego budżetu. Szansę na stosowanie kwoty wolnej od podatku w wyliczaniu miesięcznego wynagrodzenia, a tym samym niepomniejszanie wynagrodzenia mają jedynie osoby zatrudnione na umowie o pracę. Mają one bowiem możliwość złożenia u pracodawcy PIT-2

Kolejnym udogodnieniem ma być ulga dla klasy średniej. Warto jednak rozważyć jej naliczanie

Ponownie uprzywilejowane są osoby zatrudnione na umowie o pracę, gdyż to właśnie do nich oraz  przedsiębiorstw rozliczających się na zasadach ogólnych skierowana jest ulga dla klasy średniej. Uprawnienie do skorzystania z niej będzie możliwe, jeśli roczne dochody wyniosą 68 412 zł – 133 692 zł. Pracodawca nalicza nam ją z automatu miesięcznie, co może okazać się pewną pułapką. Niespodziewana podwyżka, awans, a nawet utrata pracy może spowodować, że w ujęciu rocznym przekroczymy wskazany limit. Będzie wiązał się z tym obowiązek rozliczenia z fiskusem. Można tego uniknąć składając wniosek o niestosowanie ulgi dla klasy średniej. Jest to bezpieczna opcja, ponieważ jeśli okaże się podczas rocznego rozliczenia, że ulga nam się należy, to zostanie naliczona. 

Istotne zmiany także w PIT rodziców samotnie wychowujących dzieci

Dotychczas podatek dochodowy osoby samotnie wychowującej dziecko był obliczany jako dwukrotność podatku liczonego od połowy dochodów. Wprowadzenie nowej kwoty wolnej od podatku sprawiło, że zasada ta została zmieniona. Zastąpiła ją ulga na dziecko dla samotnych rodziców. Jej wysokość wyniesie 1500 zł niezależnie od wysokości dochodu. Według rządowych zapowiedzi straty odczują jedynie osoby z dochodami 9130 zł brutto miesięcznie, jednak nie każdego zachwycają nowe rozwiązania. 

Więcej o: