Ulga dla seniorów 2022. Emeryci wkrótce mogą liczyć na poprawę finansów. Niestety nie wszyscy

Nowy rok w sytuacji materialnej emerytów może przynieść wiele zmian. Szczególnie pozytywne skutki odczują osoby pobierające najniższe świadczenia. Dla części seniorów znacząca będzie nie tylko emerytura bez podatku, ale też ulga dla pracujących emerytów. Polski Ład to nie jedyna pomoc, na jaką będzie można liczyć.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Polski Ład. Ekspertka odpowiada na Wasze pytania [Q&A]

Najstarsi obywatele mogą liczyć na dodatkowy zastrzyk gotówki, a także inne korzyści, które będą szansą na podreperowanie domowego budżetu. Przewidziane nie tylko przez Polski Ład ulgi mogą być dużą pomocą w szczególności dla emerytów, których świadczenia pozostają na niskim poziomie.

Paulina Sykut-Jeżyna Paulina Sykut-Jeżyna ma modny sweter z Zary. Podobny w Mango

Emerytura bez podatku, czyli nowa ulga dla emerytów. Nowy Ład przełoży się na wyższe emerytury

Osoby, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny, a ich świadczenia nie przekraczają miesięcznie kwoty 2500 zł będą zwolnione z obowiązku zapłaty podatku. W praktyce przełoży się to wyższą wypłatę świadczeń netto. Jest to efektem wprowadzenia nowej kwoty wolnej od podatku. Korzyści odczują więc także seniorzy pobierający większe świadczenia, gdyż będą musieli zapłacić oni podatek jedynie od kwoty przekraczającej próg 30000 zł. 

Na osoby kontynuujące pracę zawodową czeka ulga dla pracujących seniorów 

Zerowy PIT dla pracujących seniorów obejmie wyłącznie osoby, które pomimo prawa do emerytury nie zdecydowały się na jej pobieranie i kontynuują pracę zawodową. Podatek będą musiały zapłacić one dopiero tak naprawdę od kwoty 115 528 zł. Ulga wynosi bowiem 85 528 zł, a do tego należy dodać kwotę wolną od podatku. W nieco gorszej sytuacji mogą być emeryci, którzy pobierają emeryturę oraz wciąż pracują. Wynika to z faktu, że kwota wolna od podatku jest rozliczana w pierwszej kolejności przez ZUS ze świadczeń emerytalnych. Zatem na umowie o pracę zapłacić trzeba będzie pełną zaliczkę na podatek niepomniejszoną o kwotę ulgi podatkowej oraz całą składkę zdrowotną. 

Emerytura Waloryzacja emerytur 2022. Rekordowa podwyżka? Podajemy stawkę

Ulga dla seniorów 2022: seniorzy po ukończeniu 75 roku życia mogą otrzymać bezpłatne leki

Każdy senior po ukończeniu 75 roku życia, który jest objęty ubezpieczeniem zdrowotnym może otrzymać bezpłatne leki, które są stosowane w leczeniu chorób wieku podeszłego. Aktualna lista bezpłatnych leków znajduje się w wykazie Ministerstwa Zdrowia. Receptę na darmowe lekarstwa może przepisać każdy lekarz uprawniony do jej wystawienia. W polu uprawnień dodatkowych na recepcie musi znaleźć się jedynie oznaczenie "S". Choć nie jest to bezpośrednia pomoc finansowa dla seniora, to ulga ta z pewnością wpłynie na poprawę jego sytuacji materialnej. 

Więcej o: