200 złotych do emerytury w 2022 roku nie wypłaci ZUS. Podpowiadamy, skąd otrzymasz świadczenie

W 2022 roku ZUS wypłaci trzynastą emeryturę i 500 plus dla seniora. Są jednak świadczenia, które można otrzymać z innych źródeł. Dodatkowe 200 złotych do emerytury trafi na konta seniorów, ale nie wszystkich. Podpowiadamy, gdzie złożyć wniosek i jakie są warunki.

Seniorzy w 2022 roku mają wiele powodów do radości. Ich dochód może się zwiększyć się nawet o kilkaset złotych miesięcznie. Nowy Ład uwzględnił ulgi dla najstarszych obywateli, zmienił się m.in próg dochodowy aby mogli dorobić do emerytury. Wprowadzono również PIT-0. ZUS ponownie wypłaci trzynaste emerytury, a dodatkowo część seniorów będzie otrzymywać 500 plus do emerytury. Chętni po więcej świadczeń, muszą złożyć wniosek w innym urzędzie. 200 złotych do emerytury przysługuje tylko nielicznym.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy programy socjalne są zagrożone przez koronawirusa?

Dla kogo jest 200 złotych do emerytury? Zasłużeni emeryci dostaną zastrzyk gotówki

200 złotych do emerytury to dodatek dla strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej, którzy osiągnęli wiek emerytalny 60 lat (dla kobiet) i 65 lat (dla mężczyzn). Oprócz tego ważne, aby spełnili określone warunki. Ich służba w OSP powinna wynosić co najmniej 20 lat (kobiety), 25 lat (mężczyźni). Liczy się czynny udział w akcjach i pełne zaangażowanie. Świadczenie będzie wypłacane dożywotnio co miesiąc.

Gdzie złożyć wniosek o 200 złotych do emerytury co miesiąc? Nie idź do ZUS

200 złotych do emerytury to świadczenie, którego nie wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Aby je otrzymać, były strażak lub strażaczka muszą udać się do powiatowego lub miejskiego komendanta straży pożarnej. To on decyduje, czy świadczenie zostanie przyznane. Wypłaca je MSWiA.

Kiedy wypłata 200 złotych do emerytury dla emerytów? Jeszcze w tym roku

Zgodnie z ustawą z dnia 17 grudnia 2021 r. o Ochotniczych Strażach Pożarnych, strażakowi ratownikowi OSP przysługuje świadczenie ratownicze (corocznie waloryzowane) z tytułu wysługi lat w OSP w wysokości 200 złotych. Zostanie wypłacone od razu po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, wraz z kolejną wypłatą. Oznacza to, że warto się pospieszyć, aby otrzymać świadczenie już w kolejnym miesiącu.

Więcej o: