Ile można dorobić do emerytury? Znamy dokładne kwoty. Uważaj na zmieniające się limity

Nie powinno nas dziwić, że wielu seniorów szuka sposobu jak uzyskać dodatkowe pieniądze do swoich świadczeń. Zastanawiasz się, ile można dorobić do emerytury? Co kwartał wyznaczane są nowe limity, których emeryci muszą przestrzegać. Jednak nie wszyscy.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Biorąc pod uwagę, ile wynosi minimalna emerytura w naszym kraju, nie powinno nikogo dziwić, że wielu seniorów próbuje dorobić dodatkowe środki do swoich świadczeń. Niektórzy z nich muszą jednak szczególnie uważać, aby nie przekroczyć limitów kwot, jakie ich obowiązują. Wyjaśniamy, kto musi ich przestrzegać i ile wynoszą.

Zobacz wideo Czy programy socjalne są zagrożone przez koronawirusa?

Ile można dorobić do emerytury? Nowe limity obowiązują od 1 grudnia

Nowe limity mówiące o tym ile można dorobić do emerytury lub renty ogłaszane są co trzy miesiące. Te, które aktualnie obowiązują, wyznaczone zostały na dzień 1 grudnia i trzeba ich przestrzegać do 28 lutego. Wyglądają one następująco:

  • 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za III kwartał 2021 r. wynosi 3960,20 zł
  • 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za III kwartał 2021 r. wynosi 7354,50 zł

Kto musi przestrzegać limitów kwot? Nie wszyscy

Już 19 listopada 2021 roku pojawiły się pierwsze komunikaty Prezesa ZUS ustalające kwoty, do których emeryci i renciści mogą dorabiać sobie bez żadnych konsekwencji. Tak jak już wspominaliśmy, wprowadzone zostały w życie, z dniem 1 grudnia. Nie dotyczą one jednak wszystkich pobierających te świadczenia. Dotyczą one tylko wcześniejszych emerytów. W związku z tym wszyscy seniorzy, którzy osiągnęli już powszechny wiek emerytalny, nie muszą ich przestrzegać. A więc mogą, dorabiać do swoich świadczeń ile tylko chcą.

Kiedy świadczenie może zostać wstrzymane? Może zostać także zabrane

Jeżeli seniorzy, którzy pobierają wcześniejszą emeryturę lub rentę przekroczą wyznaczoną kwotę z pierwszego progu, czyli 3960,20 zł świadczenie może zostać im odpowiednio pomniejszone. W tej sytuacji ZUS musi jednak pilnować tzw. kwoty maksymalnego zmniejszenia. Jest to najwyższa dopuszczalna kwota, o jaką można pomniejszyć wcześniejszą emeryturę. Ustalana jest raz w roku z dniem 1 marca. Od 1 marca 2021 r. do 28 lutego 2022 r. kwoty te wyglądają następująco:

  1. dla emerytury i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy - 646,67 zł
  2. dla renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy - 485,04 zł
  3. dla renty rodzinnej przysługującej jednej osobie - 549,71 zł

Przekroczenie drugiego wyznaczonego limitu, czyli 130% wiąże się z ewentualnym zawieszeniem świadczenia. Przekroczenie wskazanej kwoty od 1 grudnia 2021 r. do 28 lutego 2022 r. oznacza zawieszenie wypłacania renty lub wcześniejszej emerytury przez ZUS.

Więcej o: