Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Biorąc pod uwagę, ile wynosi minimalna emerytura w naszym kraju, nie powinno nikogo dziwić, że wielu seniorów próbuje dorobić dodatkowe środki do swoich świadczeń. Niektórzy z nich muszą jednak szczególnie uważać, aby nie przekroczyć limitów kwot, jakie ich obowiązują. Wyjaśniamy, kto musi ich przestrzegać i ile wynoszą.
Nowe limity mówiące o tym ile można dorobić do emerytury lub renty ogłaszane są co trzy miesiące. Te, które aktualnie obowiązują, wyznaczone zostały na dzień 1 grudnia i trzeba ich przestrzegać do 28 lutego. Wyglądają one następująco:
Już 19 listopada 2021 roku pojawiły się pierwsze komunikaty Prezesa ZUS ustalające kwoty, do których emeryci i renciści mogą dorabiać sobie bez żadnych konsekwencji. Tak jak już wspominaliśmy, wprowadzone zostały w życie, z dniem 1 grudnia. Nie dotyczą one jednak wszystkich pobierających te świadczenia. Dotyczą one tylko wcześniejszych emerytów. W związku z tym wszyscy seniorzy, którzy osiągnęli już powszechny wiek emerytalny, nie muszą ich przestrzegać. A więc mogą, dorabiać do swoich świadczeń ile tylko chcą.
Jeżeli seniorzy, którzy pobierają wcześniejszą emeryturę lub rentę przekroczą wyznaczoną kwotę z pierwszego progu, czyli 3960,20 zł świadczenie może zostać im odpowiednio pomniejszone. W tej sytuacji ZUS musi jednak pilnować tzw. kwoty maksymalnego zmniejszenia. Jest to najwyższa dopuszczalna kwota, o jaką można pomniejszyć wcześniejszą emeryturę. Ustalana jest raz w roku z dniem 1 marca. Od 1 marca 2021 r. do 28 lutego 2022 r. kwoty te wyglądają następująco:
Przekroczenie drugiego wyznaczonego limitu, czyli 130% wiąże się z ewentualnym zawieszeniem świadczenia. Przekroczenie wskazanej kwoty od 1 grudnia 2021 r. do 28 lutego 2022 r. oznacza zawieszenie wypłacania renty lub wcześniejszej emerytury przez ZUS.