Ulga rehabilitacyjna 2022 rozszerzona. Tak, ale nie każdy z niej skorzysta

Ulga rehabilitacyjna na nowych zasadach po rozszerzeniu katalogu wydatków, który został rozszerzony wraz z nowym rokiem. Polski Ład wprowadzi wiele zmian podatkowych, które wykluczą niektórych z korzystania z ulgi rehabilitacyjnej w 2022 roku.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Marta Wiśniewska, Michał Wiśniewski i FabienneTa sukienka na studniówkę Fabienne Wiśniewskiej to hit!

Ulgę rehabilitacyjną również dotyczą zmiany podatkowe wiążące się z wprowadzeniem nowych regulacji w ramach Polskiego Ładu. Modyfikacje w obszarze podatków zmienione przez Ministerstwo Finansów dotyczą rozszerzenia katalogu wydatków dla osób uprawniających do skorzystania z ulgi. Jednak nie każdy będzie mógł z niej skorzystać. Sprawdź, kto straci na wprowadzonych od 1 stycznia 2022 roku zmianach.

Zobacz wideo Gabryś Pasieka stawia pierwsze kroki. Rodzice wierzą, że jego rozwój ogólny jeszcze się poprawi po odzyskaniu słuchu

Ulga rehabilitacyjna: warunki skorzystania. Kogo obejmie?

Z ulgi rehabilitacyjnej mogą skorzystać osoby niepełnosprawne oraz podatnicy, na których utrzymaniu znajduje się osoba niepełnosprawna. Warunkiem jest jednak roczny dochód osoby, która pozostaje na utrzymaniu, nie może on przekraczać dwunastokrotności kwoty renty socjalnej, która obowiązuje w grudniu danego roku podatkowego.

Polski Ład a zmiany w uldze rehabilitacyjnej. Kto nie skorzysta?

Zmiany wprowadzone przez Polski Ład ograniczą grupę osób uprawnioną do odliczania jej w 2022 roku. Chodzi o podatników, którzy nie będą mogli skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej przez wprowadzenie wyższej kwoty wolnej od podatku. Jeżeli dochód osoby chcącej skorzystać z ulgi nie przekroczy progu kwoty wolnej od podatku, która wynosi 30 tysięcy złotych, będzie ona uprawniona do odliczenia jej. W związku z nowymi regulacjami osoby niemieszczące się w tej kwocie nie będą mogły skorzystać z odliczenia ulgi w rocznym rozliczeniu podatkowym. 

Rozszerzony katalog wydatków 2022. Zmiany

Modernizacje wprowadzone przez Ministerstwo Finansów rozszerzają zakres wydatków uprawniających do skorzystania z ulgi. Wydatki dotyczą kosztów poniesionych na wyposażenie, koszty zakupu, naprawę, wypożyczenie wyrobów medycznych pozwalające na używanie zgodnie z oczekiwaniami co do zastosowania, z wyjątkiem pieluchomajtek, pieluch anatomicznych, chłonnych majtek podkładów oraz wkładów anatomicznych. Oprócz tego wydatki poniesione na pobyt opiekuna przebywającego wraz z osobą niepełnosprawną zaliczoną do grupy inwalidztwa lub dzieci niepełnosprawnych do lat 16, na turnusie rehabilitacyjnym albo w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego i rehabilitacji leczniczej. Ponadto zakres obejmuje wszelkie wydatki poniesione na przewóz osób niepełnosprawnych bez względu na cel danego przejazdu.

Więcej o: