Jaka waloryzacja emerytur w 2022? Jest szansa na rekordową podwyżkę. Sugerują to najnowsze informacje

Jaka waloryzacja emerytur w 2022 roku? Wielu emerytów liczy na rekordowe podwyżki, które pomogą im w walce ze wciąż rosnącą inflacją. W ostatnim czasie na temat tego ile może wynieść podwyżka świadczeń, wypowiedziała się Minister pracy i rodziny Marlena Maląg. Jej słowa mogą seniorów napajać optymizmem.

Więcej takich  informacji na stronie głównej Gazeta.pl 

Już od dłuższego czasu osoby pobierające świadczenia od ZUS-u czekają na informacje, o tym ile może wynosić waloryzacje emerytur w 2022 roku. Informacje na ten temat są różne. Niektórzy mówią o rekordowej waloryzacji, a w tym czasie rządzący ustalają budżet zawierający inne i dużo mniejsze przewidywania. W związku z tym ile może wynosić waloryzacja w tym roku?

Zobacz wideo Emerytury w Polskim Ładzie a składki zdrowotne. Kto straci, a kto zyska? [Q&A]

Waloryzacja emerytur 2022. Kiedy nastąpi?

Coroczna waloryzacja ma utrzymać siłę nabywczą emerytur. W 2022 roku planowana jest ona na 1 marca. Warto pamiętać, iż waloryzacja polega na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. W wyniku przeprowadzonej waloryzacji kwota świadczenia nie może ulec obniżeniu. Zmianie podlega kwota świadczenia i podstawa jego wymiaru w wysokości przysługującej ostatniego dnia lutego roku kalendarzowego, w którym przeprowadza się waloryzację.

Jaka waloryzacja emerytur w 2022 roku? Budżet zawiera niekorzystne przewidywania

Sejm przyjął nowy projekt budżetu na rok 2022. Miało to miejsce jeszcze 17 grudnia zeszłego roku. Zawarty w nim prognozowany wskaźnik przyszłorocznej waloryzacji rent i emerytur miałby wynieść jednie 4,89 proc. Jest to dokładnie taki sam wskaźnik, jaki na początku wskazywał rząd kiedy pytano o to, ile może wynieść waloryzacja. Przy zastosowaniu takiej wartości świadczenia powiększyłyby się przeciętnie o 100 zł. Biorąc pod uwagę obecnie panującą inflację, nie pomogłoby to zbytnio seniorom.

Waloryzacja emerytur w 2022 roku. Ile procent wyniesie?

Okazuje się, że waloryzacja może być wyższa, niż zakładał budżet. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego w tzw. szybkim szacunku grudniowa inflacja wynosiła 8,6%. To właśnie jej ciągły wzrost może sprawić, że emeryci dostaną najwyższe podwyżki od 13 lat. W rozmowie z Wirtualną Polską na ten temat wypowiedziała się Marlena Maląg:

Na końcu stycznia, kiedy już będą dokładne wskaźniki znane będzie one na pewno na poziomie co najmniej 7%, takie są nasze szacunki.
Od 1 marca waloryzacja rent i emerytur ruszy, tak naprawdę są to procesy automatyczne, które uruchomi Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Wskaźniki te jednak mogą jeszcze wzrosnąć. To dlatego, że waloryzację przeprowadza się w marcu, na podstawie szacunków dostępnych dopiero w lutym. Minister rodziny uściśliła, że ogłoszenia przyjętego wskaźnika waloryzacji należy spodziewać się w okolicy 9 lutego 2022 roku.

Więcej o: