Dodatek osłonowy co to jest? Wyjaśniamy, jak złożyć wniosek o dodatek osłonowy online

Wniosek o wypłatę dodatku osłonowego można złożyć online, ale co to jest dodatek osłonowy? Dla wielu obywateli to szansa na walkę z rosnącą inflacją. Powstała bowiem uwzględniająca dodatek osłonowy ustawa, która może pomóc finansowo wielu rodzinom. Podpowiadamy, jak złożyć wniosek o dodatek osłonowy, aby zaoszczędzić pieniądze.

W 2022 roku pojawiło się wiele zmian, w związku z ustawami wprowadzonymi przez Nowy Polski Ład. Oprócz licznych ulg i świadczeń np. dla seniorów, w górę poszły także ceny produktów w sklepach, paliwa oraz mediów. Niektórzy obywatele z niepokojem wyczekują pierwszych rachunków za prąd, które będą zdecydowanie wyższe niż w roku ubiegłym. Jest sposób na to, aby nie stracić pieniędzy. Dodatek osłonowy to świadczenie, dzięki któremu można zapłacić mniej. Jak i gdzie złożyć wniosek?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy powinniśmy się przywiązywać do styczniowych zasad Polskiego Ładu?

Dodatek osłonowy. Co to jest i kogo dotyczy?

Dodatek osłonowy, jest to świadczenie, które zaproponował rząd w odpowiedzi na rosnące ceny prądu i gazu. Taka forma rekompensaty nie jest jednak dla wszystkich. Wniosek można złożyć online, a po zatwierdzeniu go, rodziny mogą zyskać nawet ponad 1000 złotych. To forma dofinansowania, którą otrzymają tylko ci, którzy wykażą, że ich koszty utrzymania są wysokie. To nie jedyny warunek.

Wniosek o wypłatę dodatku osłonowego nie dla każdego. Kto może starać się o świadczenie?

W ramach tarczy antyinflacyjnej stworzono dodatek osłonowy, który uzależniony jest od dochodów danej rodziny. Gospodarstwo domowe musi wykazać, jakie koszty ponosi. Wypłacana będzie:

  • dopłata 400 zł w skali roku dla gospodarstw domowych jednoosobowych o dochodach do 2100 zł miesięcznie;
  • dopłata 600 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 2-3-osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • dopłata 850 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 4-5-osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • dopłata 1150 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 6-osobowych i więcej o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie.

W przypadku rodzin ogrzewających gospodarstwa węglem wypłaty będą wyższe od 100 zł do 287 zł.

Jak złożyć wniosek o dodatek osłonowy elektronicznie? Dodatek osłonowy przez profil zaufany

Większość obywateli ma już tzw. Profil Zaufany. To forma łączności z urzędami, dzięki czemu można załatwić ważne sprawy i złożyć wnioski bez wychodzenia z domu. W ten sposób również można złożyć wniosek o dodatek osłonowy.  Ważne jest, aby pamiętać, że wniosek należy złożyć do 31 stycznia lub do 31 października 2022 roku. Wypłata dodatków zostanie realizowana w 2022 r. w dwóch równych ratach (do 31 marca i do 2 grudnia). Osoby, które nie złożą wniosku w do końca stycznia, muszą złożyć wniosek do 31 października 2022 r. Wówczas wypłata całego dodatku zostanie zrealizowana do 2 grudnia 2022 r. Wzór wniosku dostępny jest na stronie gov.pl. Należy go wypełnić i przesłać, lub złożyć w urzędzie.

Dodatek osłonowy infolinia. Odpowiedzi na pytania o dodatek osłonowy online i nie tylko

Jak donosi gov.pl, od 4 stycznia 2022 r. będzie czynna infolinia dla samorządów dotycząca dodatku osłonowego. Pod numerem +48 22 369 14 44 dzwoniący otrzymają pomoc w dni robocze: od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00. Dowiedzą się, czy mogą uzyskać pomoc i jak złożyć wniosek.

Więcej o: