500 plus dla seniora, to kolejny zastrzyk gotówki w tym roku. Sam wniosek może nie wystarczyć

500 plus dla seniora jest pewne. To kolejne świadczenie, które jest możliwe do uzyskania w 2022 roku. Jak otrzymać 500 plus dla seniora i jakie świadczenia jeszcze czekają na emerytów w tym roku? Nie każdy może liczyć na zastrzyk gotówki co miesiąc.

Emeryci w 2022 roku dostaną wiele nowych benefitów, jednak niektóre pozostaną bez zmian. Wiemy już, że ponownie wypłacona zostanie trzynasta emerytura, a 500 plus dla seniora co miesiąc otrzymają najbardziej potrzebujący. Oprócz świadczeń zmieniono próg podatkowy dla seniorów i wprowadzono PIT-0. W przypadku 500 plus dla seniora zasady wypłacania świadczenia różnią się od tych, które obowiązują w przypadku rodzin. Liczy się m.in wiek oraz stan zdrowia. Jak można otrzymać pieniądze?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Tusk: Nikt nikomu nie zabierze 500+

500 plus dla seniora będzie wypłacone w 2022 roku. Jak je otrzymać?

500 plus dla seniora, to dodatek, który otrzymają najbardziej potrzebujący emeryci. Nie każdy wie, że taki zastrzyk gotówki przysługuje już od 2019 roku i w 2022 roku będzie wypłacony ponownie. Pieniądze trafiają na konta seniorów co miesiąc, dożywotnio. Osoba, która otrzyma świadczenie:

  • Nie jest zdolna do samodzielnej egzystencji lub pobiera zasiłek pielęgnacyjny
  • Ukończyła 75 lat
  • Posiada odpowiednią dokumentację medyczną potwierdzającą stan zdrowia
  • Ma dochód nie przekraczający kwoty 1727,08 zł brutto

Wniosek o 500 plus dla seniora może złożyć nie tylko wnioskujący. Jak to zrobić?

Ze względu na zły stan zdrowia, wnioskujący może upoważnić osobę bliską, aby w jego imieniu złożyła wniosek o świadczenie osobiście w urzędzie, lub drogą elektroniczną. Formularz, który należy wypełnić znajduje się na stronie zus.pl. Oprócz wniosku potrzebne będą też dokumenty potwierdzające chorobę.

Wniosek o 500 plus dla seniora to nie wszystko. Te dokumenty musisz dostarczyć do urzędu

Oprócz wniosku o 500 plus dla seniora, konieczne będzie dołączenie dokumentów z historią choroby, zależnie od sytuacji emeryta może to być jeden lub kilka dokumentów, takich jak:

  • dokumentacja medyczna
  • wszystkie inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na rozpatrzenie wniosku np. dokumentacja z lecznicy rehabilitacyjnej lub zaświadczenie o stanie zdrowia (wydane przez lekarza nie wcześniej niż miesiąc przed złożeniem wniosku).

Dopiero wtedy wniosek zostanie rozpatrzony.

Więcej o: